V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americký výrobca lietadiel Boeing začal rok 2025 pozitívne, keď v januári dodal zákazníkom 45 lietadiel. Oproti decembru 2024 to predstavuje nárast o 15 strojov a zároveň ide o najvyšší počet dodaných lietadiel za jediný mesiac od decembra 2023. Spoločnosť tak zaznamenala dobrý štart do nového roka po období, ktoré bolo poznačené technickými problémami a dôsledkami bezpečnostného incidentu z minulého roka.

Hlavnú časť januárových dodávok tvorili lietadlá typu 737 MAX, ktorých Boeing odovzdal až 40. To je výrazný nárast oproti rovnakému obdobiu minulého roka, keď zákazníkom dodal iba 25 týchto strojov. Rok 2024 sa začal nepriaznivo, keď sa začiatkom januára lietadlu spoločnosti Alaska Air počas letu odtrhli dvere. Tento incident viedol k uzemneniu viacerých lietadiel a k rozsiahlym kontrolám, čo ovplyvnilo dodávky a produkciu.

Rast objednávok a pozitívne vyhliadky

Okrem lietadiel 737 MAX dodal Boeing aj štyri širokotrupé stroje typu 787 a jedno nákladné lietadlo 777. To si prevzala letecká spoločnosť Ethiopian Airlines. Celkový počet dodávok tak poukazuje na postupnú stabilizáciu výrobného procesu, ktorý bol v posledných rokoch narušený viacerými komplikáciami.

Január bol pre Boeing úspešný nielen z hľadiska dodávok, ale aj objednávok. Spoločnosť získala 36 nových zákaziek, pričom až 34 z nich sa týkalo lietadiel 737 MAX. Zvyšné dve objednávky boli na nákladné stroje typu 777. V porovnaní s januárom 2024, keď Boeing získal 27 objednávok, ide o významný nárast a signál, že dopyt po lietadlách amerického výrobcu zostáva silný.

Boeing

Boeing sa snaží obnoviť dôveru

Boeing sa v posledných rokoch potýkal s viacerými problémami, ktoré zahŕňali nielen technické nedostatky, ale aj narušenie dodávateľských reťazcov a výrobné oneskorenia. Najväčším problémom bola séria bezpečnostných incidentov spojených s modelom 737 MAX, ktoré viedli k prísnejším kontrolám a dočasnému uzemneniu niektorých lietadiel.

Spoločnosť sa preto snaží získať späť dôveru leteckých spoločností aj regulačných úradov, pričom januárové výsledky naznačujú, že sa jej to postupne darí. Aj keď januárové čísla sú pre Boeing pozitívnym signálom, spoločnosť stále čelí veľkým výzvam.

Musí zabezpečiť stabilnú výrobu, splniť prísne bezpečnostné požiadavky a udržať si konkurencieschopnosť voči európskemu Airbusu, ktorý je jej najväčším rivalom. Dopyt po lietadlách, najmä po palivovo úspornejších modeloch, zostáva vysoký, čo dáva Boeingu priestor na ďalší rast.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP