Blue Origin, spoločnosť založená Jeffom Bezosom, plánuje svoj dlho očakávaný premiérový štart novej orbitálnej rakety New Glenn. Raketa, ktorá bola vyvíjaná takmer desaťročie, je pripravená odštartovať 13. januára o 1:00 ráno ET z Cape Canaveral Space Force Station na Floride.

Táto 320 stôp vysoká raketa s ambíciou vstúpiť do vesmíru rýchlosťou až 23-násobku rýchlosti zvuku, predstavuje dôležitý míľnik pre Blue Origin. Štart bol pôvodne naplánovaný na 10. januára, následne posunutý na 12. januára a nakoniec odložený na 13. januára kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam v Atlantickom oceáne, ktoré by mohli ohroziť pokus o pristátie prvého stupňa rakety. O téme informoval portál Interesting Engineering. 

„Podmienky na mori sú stále nepriaznivé pre pristátie. Presúvame štart NG-1 na najskôr 13. januára s trojhodinovým oknom, ktoré začína o 1:00 EST (6:00 UTC),“ uviedla spoločnosť na sociálnej platforme X.

Opakovane použiteľný prvý stupeň

New Glenn je vybavený opakovane použiteľným prvým stupňom, podobne ako rakety Falcon 9 a Falcon Heavy od SpaceX. Táto inovácia je súčasťou stratégie Blue Origin na zníženie nákladov na lety do vesmíru. Počas svojho prvého štartu New Glenn nebude vypúšťať žiadne satelity, ale ponesie testovaciu verziu novej vesmírnej platformy „Blue Ring“, ktorá overí základné systémové schopnosti.

Prvý stupeň rakety sa plánuje obnoviť po jeho pristátí na plávajúcej platforme s názvom Landing Platform Vessel 1 (LPV 1), známej aj ako Jacklyn, ktorá je pomenovaná po matke Jeffa Bezosa. Spoločnosť v tlačovej správe priznala, že pokus o pristátie prvého stupňa pri premiérovom lete je ambiciózny.

Blue Origin
Prípravy na prvý štart

New Glenn absolvovala ešte v decembri 2024 integrovaný hotfire test, počas ktorého sedem motorov prvého stupňa bežalo na plný výkon 13 sekúnd. Tento test je považovaný za posledný významný krok pred letom.

Jarrett Jones, senior viceprezident projektu New Glenn, zdôraznil dôležitosť testovania rakety v reálnych podmienkach: „Prípravy na túto chvíľu boli intenzívne, no žiadne pozemné testovanie alebo simulácie nenahradia skutočný let. Je čas letieť. Bez ohľadu na to, čo sa stane, naučíme sa z toho, zlepšíme sa a tieto poznatky využijeme pri ďalších štartoch.“

Počas letu bude New Glenn vykonávať sofistikované manévre. Po vyhorení väčšiny paliva sa prvý stupeň oddelí od druhého a začne sa riadiť späť na svoju pristávaciu plošinu pomocou aerodynamických plutiev a krídelkov. Druhý stupeň medzitým pokračuje na orbitu, pričom nesie Blue Ring Pathfinder, ktorý otestuje systémy orbitálnej logistiky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP