Americký softvérový gigant Microsoft sa vzdal miesta v predstavenstve spoločnosti OpenAI, výrobcu ChatGPT. Dôvodom je čoraz intenzívnejšia kontrola partnerstiev veľkých technologických firiem v oblasti umelej inteligencie (AI) zo strany protimonopolných úradov. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

Spojenie Microsoftu s OpenAI v hodnote 13 miliárd USD (12,02 miliardy eur) vyvolalo na oboch stranách Atlantiku obavy z toho, aký veľký vplyv by mohol mať na svojho menšieho partnera.

Regulačné úrady začali skúmať toto partnerstvo po minuloročnom neúspešnom „prevrate“ a boji o moc, v ktorom bol odvolaný generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman. Dôvodom nepokojov v OpenAI bol práve fakt, že Microsoft získal miesto v správnej rade ako nehlasujúci pozorovateľ.

Odstúpenie Microsoftu z postu v správnej rade OpenAI je „okamžite platné“, uvádza sa v liste, ktorý získala AFP.

„Počas uplynulých ôsmich mesiacov sme boli svedkami výrazného pokroku novovytvorenej správnej rady a veríme v smerovanie spoločnosti,“ napísal Microsoft v liste odoslanom v utorok (9. 7.) s tým, že si nemyslí, že jeho obmedzená úloha pozorovateľa je nevyhnutná.

Európska komisia, vplyvný protimonopolný regulátor Európskej únie (EÚ), minulý mesiac uviedla, že sa na partnerstvo Microsoftu a OpenAI znovu pozrie. Dohodu skúma aj britský úrad pre hospodársku súťaž a čelí tiež potenciálnemu protimonopolnému vyšetrovaniu v USA.

Podľa médií aj koncern Apple sa vzdal možnosti sedieť v predstavenstve OpenAI, ale výrobca iPhone zatiaľ na žiadosť o komentár nereagoval.

Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová spustila poplach v súvislosti s investíciami na rýchlo rastúcom trhu s umelou inteligenciou a trvá na tom, aby EÚ ďalej dohliadala na toto odvetvie.

Brusel teraz žiada od Microsoftu viac informácií o dohode s OpenAI, povedala Vestagerová 28. júna s tým, že je potrebné zistiť, či „určité doložky o exkluzivite môžu mať negatívny vplyv na hospodársku súťaž“ v európskom bloku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú