Zakladateľ Microsoftu Bill Gates, dlhodobo známy svojím záujmom o globálne zdravie a vzdelávanie, verí, že umelá inteligencia (AI) čoskoro vyrieši niektoré z najvypuklejších problémov v oblasti pracovnej sily. V podcaste People by WTF vyslovil presvedčenie, že rýchly vývoj AI nám umožní prekonať chronický nedostatok lekárov a učiteľov – problém, ktorý roky sužuje tak rozvinuté, ako aj rozvojové krajiny.

„AI príde a poskytne medicínsku inteligenciu, a nebude žiadny nedostatok,“ vyhlásil Gates. Ako príklady uviedol krajiny ako India a štáty Afriky, kde je nedostatok zdravotníckeho personálu extrémny. Podobná situácia však panuje aj v USA. Podľa Asociácie amerických lekárskych fakúlt môže krajinu do roku 2036 postihnúť deficit až 86 000 lekárovvrátane špecialistov a všeobecných praktikov. Na tému poukázal portál Techspot.

Startupy ako Suki, Zephyr AI a Tennr už získali miliardy dolárov na vývoj AI riešení pre zdravotníctvo. Tieto technológie sľubujú automatizáciu rutinných úloh ako je vyúčtovanie alebo písanie poznámok, zvýšenie presnosti diagnostiky a výber vhodných pacientov pre nové terapie. Konzultačná spoločnosť McKinsey odhaduje, že generatívna AI by mohla v oblasti zdravotníctva a farmácie priniesť produktivitu až v hodnote 370 miliárd dolárov.

Kríza vo vzdelávaní a riešenie pomocou AI

Rovnaký problém trápi aj školstvo. Podľa amerických federálnych údajov z roku 2023 malo až 86 % verejných škôl problém s náborom učiteľov pre školský rok 2023/24, pričom takmer polovica škôl bola personálne poddimenzovaná. Gates verí, že AI dokáže pomôcť aj v tejto oblasti, napríklad poskytovaním interaktívnych učebných nástrojov, personalizovaného učenia či pomocou pri príprave výučby.

Bill Gates však nevidí budúcnosť AI len v bielych plášťoch a triedach. Tvrdí, že robotika a umelá inteligencia zásadne pretransformujú aj manuálne profesie, ako je práca v továrňach, stavebníctve či pohostinstve. „Ruky musia byť mimoriadne šikovné, aby tieto úlohy zvládli. A dosiahneme to,“ povedal.

Getwallpapers.com

Firmy ako Nvidia už teraz investujú do vývoja humanoidných robotov schopných manipulovať s tovarom v skladoch alebo čistiť podlahy, čo môže významne znížiť náklady a zvýšiť efektivitu.

Gates vidí nový model spoločnosti

Takéto rozsiahle zmeny podľa Gatesa zásadne zmenia povahu práce. „Budete môcť ísť do dôchodku skôr, môžete pracovať kratší pracovný týždeň,“ vysvetlil. Podľa neho to bude vyžadovať filozofickú zmenu v chápaní času a práce.

Gates priznal, že si na túto predstavu ešte len zvyká. „Ťažko sa mi to prijíma, keď som takmer 70 rokov žil vo svete, kde niečo vždy chýbalo.“ Citoval tiež ekonóma Johna Maynarda Keynesa, ktorý už v roku 1930 predpovedal, že technologický pokrok umožní pracovať len 15 hodín týždenne. No realita je zatiaľ iná – väčšina ľudí stále pracuje 40 hodín.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP