V tomto texte boli použité materiály TASR.

Nedávno publikovaná štúdia priniesla prekvapivé odhalenie – asteroid, ktorý pred 66 miliónmi rokov vyhubil dinosaury, nebol jediný. Vedci zistili, že Zem v tom istom období zasiahlo ešte ďalšie vesmírne teleso. Tento druhý asteroid, hoci bol menší ako ten, ktorý vytvoril známy kráter Chicxulub, spôsobil tiež ničivé následky.

Asteroid o veľkosti približne 450 až 500 metrov dopadol neďaleko západného pobrežia Afriky a vytvoril kráter Nadir s priemerom deväť kilometrov. Podľa štúdie zverejnenej v žurnále Nature Communications Earth & Environment mal tento impakt obrovskú silu, ktorá vyvolala cunami vysoké až 800 metrov. Vlny sa následne prehnali Atlantickým oceánom, zanechajúc stopu, ktorá je badateľná aj dnes.

Kráter Nadir objavil v roku 2022 Dr. Uisdean Nicholson z Heriot-Wattovej univerzity v Edinburghu. „Predstavte si, že sa nachádzate v Edinburghu a meteorit dopadne na Glasgow, čo je vzdialenosť približne 50 kilometrov. Na oblohe by sa zjavila ohnivá guľa 24-násobne väčšia ako Slnko. To by spôsobilo okamžité vzplanutie stromov v Edinburghu,“ uvádza Nicholson, čím naznačuje ničivú silu tejto udalosti.

Oliver Hull/Pixabay

Aj keď je kráter Chicxulub známy ako ten, ktorý spôsobil masové vyhynutie druhov na Zemi, vedci zatiaľ nevedia s istotou povedať, či asteroid Nadir dopadol v rovnakom čase, alebo o niečo skôr či neskôr. Avšak jedno je isté – oba asteroidy zasiahli Zem koncom kriedy, čo znamená, že naše planéta v tom čase čelila obrovskému vesmírnemu bombardovaniu.

Tento dvojitý úder zostáva pre vedcov záhadou, pretože podobné udalosti sú mimoriadne vzácne. NASA vo svojej analýze poukazuje na asteroid Bennu, ktorý by mohol zasiahnuť Zem 24. septembra 2182, pričom pravdepodobnosť nárazu je síce nízka – 1:2700, ale stále možná.

Kráter Nadir poskytol vedcom jedinečnú možnosť skúmať vrstvy hornín do hĺbky, keďže väčšina kráterov na Zemi je erodovaná. Tento výnimočný objav odhaľuje nielen detaily o minulej vesmírnej katastrofe, ale aj nové otázky o tom, ako často môže Zem čeliť podobným hrozbám v budúcnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú