V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Slovenských archeológov čaká v roku 2024 rozsiahla a rôznorodá výskumná sezóna, ktorá zahŕňa záchranné výskumy vyvolané stavebnou činnosťou, vedecké projekty a výskumy hradov či sakrálnych stavieb. Ako informovali riaditeľ Archeologického ústavu SAV Matej Ruttkay a archeológ Michal Cheben, výskumníci už aktívne pracujú na viacerých lokalitách po celom Slovensku.

Jedným z najväčších prebiehajúcich výskumov je archeologický prieskum v trase budúceho obchvatu Šale, kde sa na úseku dlhom 12 – 13 kilometrov podarilo odkryť kostrové pohrebiská zo staršej doby bronzovej, pohrebisko z 10. – 11. storočia, menšie žiarové pohrebisko zo staršej doby železnej a keltskú osadu z mladšej doby železnej.

Výnimočný výskum v Tatrách a vo Vrábľoch

Ďalšou aktívnou lokalitou je budúci priemyselný park v Šuranoch, kde čínsky investor plánuje výstavbu závodu na výrobu batérií. Archeológovia tu objavili zaniknutú stredovekú dedinu datovanú do 12. – 14. storočia, ako aj stredoveké radové pohrebisko a nálezy z doby bronzovej či obdobia druhej svetovej vojny. Prácu im však sťažujú miestni obyvatelia, ktorí protestujú proti výstavbe, pričom dochádza aj k narúšaniu výskumných prác.

V spolupráci s Jagelovskou univerzitou v Krakove bude pokračovať výskum lokality Hučivá diera v Belianskych Tatrách, jediného známeho jaskynného náleziska z obdobia praveku v Tatrách. Ide o táborisko paleolitických lovcov spred približne 12 200 rokov, kde sa našli početné artefakty ako kamenné nástroje, kostené ihly, pieskovcová lampička či prevŕtané fosílne ulity. Zver medzi nálezmi prekvapivo dominujú kozorožce alpské.

pxhere

Vo Vrábľoch sa čaká na pokračovanie výskumu osady prvých roľníkov z mladšej doby kamennej, ktorý je možný len vďaka podpore z nemeckej výskumnej agentúry (DFG). Slovenské grantové schémy na tento výskum zatiaľ nestačia.

Dôležité výskumy naprieč regiónmi

V ďalšej sezóne pokračuje výskum vo Veľkej ružínskej jaskyni, ktorý dokumentuje osídlenie od paleolitu po neolit. Spolu s Trnavskou univerzitou pokračuje aj projekt v rímskom vojenskom tábore v Iži, ktorý je zapísaný v zozname UNESCO. Archeológovia tiež overujú dáta z leteckého skenovania krajiny, v spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou a Pamiatkovým úradom SR.

Záchranné i vedecké výskumy sa venujú aj stredovekému osídleniu banských regiónov južného Slovenska, ako aj hradom Vinné, Krásna Hôrka, Revište, Lietava či Gýmeš. Veľké odkryvy sú plánované aj na Pustom hrade vo Zvolene. Pozornosť si zasluhuje aj výskum veľkomoravského pohrebiska v Radošine, ktorého počiatky siahajú do prvej polovice 9. storočia. Ruttkay však upozorňuje, že výskum slovanského hradiska v Bojnej môže byť prerušený pre chýbajúce financovanie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP