V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americký technologický gigant Apple pripravuje výraznú zmenu svojej globálnej výrobnej stratégie. Podľa informácií denníka Financial Times, spoločnosť plánuje do konca budúceho roka vyrábať všetky iPhony určené pre americký trh v Indii, čím by úplne odstránila závislosť od Číny pri dodávkach približne 60 miliónov zariadení ročne.

Tento krok prichádza v čase, keď Spojené štáty zvýšili clá na čínsky tovar až na 145 %, čo spôsobuje výrazné napätie v obchodných vzťahoch medzi Washingtonom a Pekingom. Aj keď smartfóny a notebooky zatiaľ zostali z tohto kola ciel vyňaté, Biely dom dal jasne najavo, že ide len o dočasnú výnimku. Práve preto sa Apple snaží diverzifikovať výrobu a pripraviť sa na potenciálne riziká spojené s budúcimi clami.

Indie ako nové výrobné centrum

Apple už v predchádzajúcich rokoch postupne zvyšoval svoje kapacity v Indii a vo Vietname, kde spolupracuje so zmluvnými partnermi ako Foxconn, Pegatron či Wistron. Výroba v Indii prešla rýchlym rozvojom a dnes je už technicky pripravená montovať celý modelový rad iPhonov.

Aj keď väčšina iPhonov sa stále vyrába v Číne, kde má Apple vybudovanú rozsiahlu sieť dodávateľov a logistických partnerov, strategická orientácia sa zreteľne mení. India sa stáva kľúčovým článkom v dodávateľskom reťazci Apple, najmä pre dodávky na americký trh, ktorý je pre firmu stále najväčším.

Unsplash

Obchodná vojna urýchľuje rozhodnutia

Rozhodnutie Applu presunúť výrobu súvisí nielen s čoraz zložitejšími geopolitickými vzťahmi medzi USA a Čínou, ale aj s ekonomickými tlakmi. Clá na dovoz z Číny výrazne zvyšujú náklady, ktoré by sa mohli prejaviť v cenách pre koncových spotrebiteľov. Presunom výroby do Indie chce Apple zároveň minimalizovať vplyv obchodných konfliktov na svoju maržu.

Napriek tomu, že presun výroby do inej krajiny nie je jednoduchý – najmä pri produktoch, akými sú iPhony – Apple už teraz alokuje výrazné investície na podporu infraštruktúry a dodávateľských reťazcov v Indii. Viaceré indické závody už vyrábajú iPhony pre miestny aj medzinárodný trh, pričom výrobná kvalita sa výrazne zlepšila.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP