V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Zavedenie 25 % ciel na dovoz automobilov a ich komponentov do Spojených štátov by mohlo výrazne narušiť britský automobilový priemysel a ohroziť viac ako 25 000 pracovných miest. Vyplýva to z najnovšej analýzy britského Inštitútu pre výskum verejnej politiky (IPPR), na ktorú sa odvoláva agentúra DPA.

Spojené štáty sú po Európskej únii druhým najväčším odbytiskom pre britských výrobcov áut. Minulý rok smerovalo do USA takmer 17 % celkového exportu britských automobiliek. Ak clá vstúpia do platnosti, môžu významne zasiahnuť automobilky Jaguar Land Rover a Mini, ktoré sú podľa IPPR najviac ohrozené. „Americká colná politika môže úplne destabilizovať britskú výrobu automobilov,“ uvádza sa v správe inštitútu.

 

Britská vláda by mala posilniť podporu zelenej dopravy

IPPR upozorňuje, že očakávané zmeny v americkej obchodnej politike by mali britskú vládu motivovať k intenzívnejšiemu prechodu na ekologickú dopravu a k väčšej podpore domáceho priemyslu. Inštitút odporúča úpravy v daňovej a dotačnej politike, ktoré by mohli nielen zmierniť negatívne dopady ciel na automobilový sektor, ale zároveň podporiť výrobu ekologických dopravných prostriedkov.

Podľa odborníkov by sa Británia mala zamerať nielen na elektromobily, ale aj na rozvoj udržateľných technológií v železničnej a leteckej doprave. Investície do moderných a ekologických riešení by mohli posilniť konkurencieschopnosť britského priemyslu a zároveň prispieť k splneniu klimatických cieľov krajiny.

Unsplash

Strata jedného trhu, príležitosť inde

Hlavný ekonóm IPPR Pranesh Narayanan varuje, že „Trumpove clá môžu kompletne destabilizovať britskú automobilovú výrobu, ovplyvniť desaťtisíce pracovných miest a ohroziť vládne plány ekonomického rastu.“ Napriek tomu však vidí aj potenciál na nové príležitosti. „Na druhej strane, keď sa jedny dvere zatvoria, iné sa otvoria,“ dodáva s tým, že Spojené kráľovstvo by mohlo využiť šancu na rozvoj a export ekologických dopravných prostriedkov.

Ak clá naozaj vstúpia do platnosti, britský automobilový priemysel bude čeliť výraznej výzve. Otázne zostáva, ako na situáciu zareaguje britská vláda a či sa jej podarí minimalizovať dopady na výrobcov a pracovné miesta.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP