Americkí demokratickí senátori kontaktovali spoločnosť Amazon v súvislosti s bezpečnosťou dverových zvončekov s kamerou. Stalo sa tak po tom, ako sa objavili správy, že niektorí zamestnanci v USA a na Ukrajine majú prístup k osobným údajom z kamier po celom svete. Online portál The Intercept uviedol, že spoločnosť Ring umožňuje niektorým zamestnancom a vrcholným predstaviteľom firmy prístup ku kamerovým záznamom a niekedy aj k priamym prenosom z domácností zákazníkov.

Senátor Ron Wyden z Oregonu a ďalší štyria demokrati vyhlásili, že zariadenia pripojené na internet môžu predstavovať riziko pre národnú bezpečnosť. Okrem citácií zo správy spomínaného portálu senátori tiež povedali, že zariadenia spoločnosti Ring bežne ukladajú videozáznamy a ďalšie dáta na servery Amazonu. Podľa nich môžu dáta zo zariadení zneužiť aj zahraničné spravodajské služby na špionáž.

Politici požiadali zástupcov Amazonu, aby objasnili svoje postupy týkajúce sa riešenia bezpečnosti. Predstavitelia firmy odpovedali, že v súčasnosti „skúmajú list“, pod ktorý sa podpísali aj Ed Markey z Massachusetts, Chris Van Hollen z Marylandu, Gary Peters z Michiganu a Christopher Coons zo štátu Delaware.

Ed Markey pritom v septembri napísal generálnemu riaditeľovi Amazonu Jeffovi Bezosovi, že sa obáva o ochranu súkromia a občiansku slobodu v súvislosti s partnerstvom medzi firmou Ring a stovkami policajných oddelení v krajine. Amazon navrhol polícii, aby používala aplikáciu Neighbors, v ktorej obyvatelia zdieľajú videá s „podozrivou aktivitou“ zachytené na ich domácich kamerách.

Amazon uviedol, že k zvončekom chcel pridať funkciu rozpoznávania tváre, no tento projekt podľa ich slov nechceli zahrnúť do dohody s orgánmi činnými v trestnom konaní. Markey sa začal zaoberať prípadom po tom, ako žiadosť spoločnosti Ring o udelenie patentu ukázala, že firma skúma systém, ktorý by určitých ľudí mohol označiť za podozrivých a automaticky na nich upozorniť políciu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom