Prelety bezpilotných lietadiel, tzv. dronov nad vojenskými objektmi a priestormi, ako aj vojenskými konvojmi a transportmi by sa mohli zakázať. V prípade porušenia by mohli zakročiť profesionálni vojaci a vojenskí policajti.

Za priestupok má hroziť pokuta do 500 eur, v blokovom konaní a rozkaznom konaní do 300 eur. Vyplýva to z novely zákona o Ozbrojených silách SR a Vojenskej polícii, ktorú v utorok poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.

„Legislatívne úpravy sa navrhujú vzhľadom na nárast počtu nepovolených preletov bezpilotných lietadiel cez vzdušný priestor nad viacerými vojenskými objektmi,“ zdôvodnil rezort. Vysvetlil, že v aktuálnej bezpečnostnej situácii ovplyvnenej konfliktom Ruska a Ukrajiny nevytvárajú platné zákony dostatočné podmienky na zabezpečenie ochrany pred nežiaducou činnosťou dronov.

Bezpilotné lietadlá by mohlo byť zakázané používať do výšky 120 metrov nad úrovňou zeme alebo do výšky hornej hranice príslušnej časti obmedzeného vzdušného priestoru zriadeného na ich ochranu v prípade vojenských objektov a priestorov, ktoré sú označené zákazom fotografovania. Hranica 120 metrov by mala platiť aj pri vojenských konvojoch a transportoch presúvajúcich sa po trase, ktorá bola zverejnená prostredníctvom webového sídla ministerstva obrany.

Výnimku by mohlo udeľovať ministerstvo obrany. Profesionálni vojaci aj vojenskí policajti by mohli mať oprávnenie prerušiť činnosť bezpilotného lietadla. Navrhovaná účinnosť zákona je od 1. januára 2023.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP