Aktualizované: Národný bezpečnostný úrad dnes zablokoval ďalší slovenský web, ktorý podľa jeho názoru šíril hoaxy a dezinformácie, najmä v súvislosti s ruskou vojenskou inváziou na Ukrajine.

K Hlavným správam, Armádnemu magazínu a Hlavnému denníku na príslušných webových adresách najnovšie pribudol aj portál Infovojna.bz.

Infovojna.bz

Ako informoval Startitup, Infovojna si v posledných dňoch zaregistrovala doménu na Belize a adresu z koncovky .sk smeruje na Infovojna.bz. Tento krok by ale nemal mať pri „ochrane“ proti zablokovaniu zo strany NBÚ žiadny význam.

NBÚ totiž na základe rozhodnutia podľa zákona č. 69/2018, § 27b o blokovanie konkrétnych IP adries žiada priamo slovenských poskytovateľov internetového pripojenia či mobilných operátorov. Z tohto dôvodu je jedno, na doménu s akou koncovkou IP adresa smeruje.

Infovojna.bz je zatiaľ u niektorých Slovákov stále dostupná, blokovanie zrejme u providerov nabieha postupne. Celý zoznam webov, zatiaľ so štvoricou konšpiračných portálov, nájdeš na webe NBÚ. Z dôvodu „škodlivej aktivity“ sú zatiaľ zablokované do 30. júna 2022.

§ 27b
(1) Úrad z vlastnej iniciatívy rozhoduje o blokovaní, spôsobe blokovania a vykonáva blokovanie, ak § 27c neustanovuje inak.
(2) Rozhodnutie o blokovaní obsahuje najmä
a) identifikáciu úradu,
b) identifikáciu osoby, ktorá prevádzkuje infraštruktúru, na ktorej je blokovanie potrebné vykonať,
c) identifikáciu škodlivého obsahu alebo škodlivej aktivity,
d) dôvod blokovania,
e) spôsob blokovania,
f) lehotu na vykonanie blokovania, trvanie blokovania a možnosti jeho odblokovania,
g) poučenie.
(3) Škodlivým obsahom sa rozumie programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident. Škodlivou aktivitou sa rozumie akákoľvek činnosť, ktorá zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident, podvodnú činnosť, odcudzenie osobných údajov alebo citlivých údajov, závažné dezinformácie a iné formy hybridných hrozieb.
(4) Úrad rozhodne o spôsobe blokovania podľa pravidiel blokovania tak, aby bolo účinné, účelné a primerané vo vzťahu k možným rizikám spojeným s blokovaním.
(5) Rozhodnutie o blokovaní doručí úrad osobe, ktorá prevádzkuje infraštruktúru, na ktorej je blokovanie potrebné vykonať a ktorá je povinná vykonať blokovanie, a zabezpečí jeho vykonanie; na riadne zistenie takejto osoby je úrad oprávnený požiadať o spoluprácu orgán verejnej moci alebo inú osobu, ktorá je povinná tejto žiadosti bezodkladne vyhovieť.
(6) Osoba, ktorá prevádzkuje infraštruktúru, na ktorej je blokovanie potrebné vykonať, je povinná na základe rozhodnutia o blokovaní zamedziť prevádzku spôsobom podľa rozhodnutia o blokovaní, inak blokovanie vykoná úrad; úrad je oprávnený požiadať o spoluprácu orgán verejnej moci alebo inú osobu, ktorá je povinná tejto žiadosti bezodkladne vyhovieť.
(7) Rozhodnutím o blokovaní nie sú dotknuté postupy riešenia kybernetického bezpečnostného incidentu a postupy orgánov činných v trestnom konaní. Rozhodnutie o blokovaní je preskúmateľné súdom a správna žaloba nemá odkladný účinok.
(8) Štátne orgány sú povinné bez meškania oznamovať úradu škodlivý obsah a škodlivé aktivity, ktoré zistia pri svojej činnosti.
(9) Rozhodnúť o blokovaní škodlivého obsahu alebo škodlivej aktivity možno len s platnosťou do 30. júna 2022.

Pôvodný článok z 2. marca 2022: Slovenský Národný bezpečnostný úrad zablokoval konšpiračný web Hlavné správy, informuje Denník N.

„NBÚ rozhodol v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti na základe dodaných a vyhodnotených podkladov od bezpečnostných zložiek štátu,“ povedal hovorca úradu Peter Habara.

Spomínaný zákon pritom na Slovensku schválili len pred pár dňami, v súvislosti so situáciou na Ukrajine, píše SITA. V piatok 25. februára ho parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní. Za zákon hlasovalo 82 poslancov zo 121 prítomných.

Samotné blokovanie škodlivého obsahu nerobí NBÚ ale „osoba, ktorá prevádzkuje infraštruktúru, na ktorej je blokovanie potrebné vykonať“ – malo by ísť o slovenských internetových providerov.

V dnešných časoch nič neobvyklé

Podobne tvrdo už pred pár dňami zakročila Česká republika, za výroky v podobnej rétorike schvalujúce inváziu Ruska tam môže hroziť aj väzenie.

EÚ tiež zakazuje aj vysielanie oveľa známejších a väčších ruských médií, napríklad televízie RT, ktorá preukázateľne šíri ruskú propagandu a nepravdivé informácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú