Minister hospodárstva Richard Sulík nesúhlasí s predajom 49 % podielu Stredoslovenskej energetiky Holding (SSE Holding) maďarskému štátnemu podniku MVM. Ako povedal pred stredajším rokovaním vlády, na zablokovanie takéhoto predaja má dva dôvody.

„Ten prvý je, že nevidím zmysel, aby podiel v slovenskom energetickom podniku získal ďalší štát. A MVM je čisto štátna firma. Druhý dôvod je ten, že sa mi nepozdáva to, čo Maďarská republika v poslednej dobe podniká. Z tohto dôvodu nechcem, aby maďarský štát vlastnil významnú časť nášho podniku,“ povedal Sulík.

Na budúce rokovanie vlády pripraví minister Sulík uznesenie, kde sa vláda vyjadrí proti predaju minoritného predaju SSE Holding maďarskej spoločnosti MVM. So svojimi krokmi minister už oboznámil aj súčasného majiteľa 49 % podielu, český Energetický a průmyslový holding (EPH). Ten to podľa neho rešpektuje.

Zobraziť celú galériu (0)
TASR - Martin Baumann

Minister zatiaľ neplánuje blokovať predaj ostatným uchádzačom. Aktuálny krok sa nateraz týka čisto iba maďarskej spoločnosti MVM. „To sa netýka žiadnych ďalších predajov. Ja neevidujem napríklad záujem ČEZu, ktorý taktiež už vydal tlačovú správu, že nemajú záujem o kúpu,“ konštatoval Sulík.

Slovenská vláda môže zablokovať predaj spoločností patriacich medzi kritickú infraštruktúru, do ktorej patrí aj časť podniku SSE Holding. Pri predaji Stredoslovenskej energetiky Holding má dokonca štát aj predkupné právo, ktoré podľa ministra neplánuje využiť. Aktuálna suma 1,25 miliárd eur za 49 % podiel je totiž podľa Sulíka pre štát príliš vysoká.

Vo firme SSE Holding už má prebiehať aj hĺbkový audit. EPH sa k 49 % podielu vo firme dostal v roku 2013, keď ho odkúpil za zhruba 400 miliónov eur od francúzskej spoločnosti Electricité de France. Tá ho získala začiatkom tohto milénia za približne 130 miliónov eur. Majoritný 51 % podiel SSE Holding vlastní bez manažérskych právomocí štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú