Aktualizované 19. novembra 2022

Elizabeth Holmes, zakladateľka startupu Theranos, bola odsúdená na 11 rokov a 3 mesiace odňatia slobody za podvedenie investorov, zákazníkov a pacientov, informuje Independent. Do väzenia má nastúpiť v apríli 2023, rozsudok padol v skorých ranných hodinách nášho času v sobotu 19. novembra.

Sudca okresného súdu v San José v Kalifornii Edward Davila podnikateľku odsúdil v troch bodoch investičného podvodu a v jednom bode sprisahania.

Som zdevastovaná mojimi zlyhaniami,“ povedala tehotná Holmesová v súdnej sieni. „Cítila som hlbokú bolesť za to, čím si ľudia prešli, pretože som ich sklamala.

Prokuratúra požadovala trest odňatia slobody na 15 rokov a odškodné 800 miliónov dolárov pre zasiahnuté obete startupu, ktorým napríklad nesprávne diagnostikovali rakovinu. Sudca však rozhodnutie o výške odškodného odložil na neskôr. Holmesová sa plánuje voči rozsudku odvolať.

Pôvodný článok:

Zakladateľka a bývalá šéfka americkej firmy Theranos Elizabeth Holmesová, ktorá sľubovala, že jej nová technológia krvných testov prinesie revolúciu v medicíne, je vinná z podvodu voči svojim investorom. Rozhodol o tom v pondelok kalifornský súd, informovala spravodajská stanica CNN.

Holmesová je podľa porotcov vinná v štyroch bodoch obžaloby súvisiacich s podvodmi voči investorom, vďaka ktorým dosiahla hodnota spoločnosti Theranos v roku 2014 až deväť miliárd dolárov. Za každý z bodov obžaloby jej hrozí trest do 20 rokov odňatia slobody a pokuta 250 000 dolárov (221 350 eur), ako aj povinnosť odškodniť obete.

Oklamala nadšených investorov a hodnota firmy vystúpala do nebies

Tridsaťsedemročná Holmesová založila Theranos v roku 2003, keď mala 19 rokov. Následne predčasne ukončila svoje štúdium na Stanfordskej univerzite a Theranosu sa začala venovať na plný úväzok.

Desať rokov na to začala Holmesová vyhlasovať cez rôzne médiá, že jej spoločnosť vynašla technológiu, ktorá dokáže presne a spoľahlivo vykonať celú sériu diagnostických testov – a to len z niekoľkých kvapiek krvi.

Theranos aj vďaka značnej publicite svetových médií oznámil v roku 2013 spoluprácu s Walgreens, druhou najväčšou sieťou lekárni v USA, približuje CNN.

Medzi najväčších investorov Theranosu patrili napríklad mediálny magnát Rupert Murdoch či miliardárska rodina bývalej americkej ministerky školstva Betsy DeVosovej. V predstavenstve spoločnosti pôsobili aj bývalý šéf americkej diplomacie Henry Kissinger a exminister obrany James Mattis, pripomína webový portál Business Insider.

TASR/AP

Obrovské klamstvo

Denník The Wall Street Journal (WSJ) však v roku 2015 informoval, že spoločnosť svojim „revolučným“ prístrojom vyhodnocovala len približne desiatku zo stoviek diagnostických testov, ktoré mala v ponuke, pričom ich výsledky boli podľa vtedajších zamestnancov nespoľahlivé. Zvyšok krvných testov vyhodnocovali zamestnanci Theranosu pomocou tradičných, existujúcich technológií od iných firiem.

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) a Theranos v roku 2018 dospeli k mimosúdnej dohode v súvislosti s obvineniami z „masívneho podvodu“. Spoločnosť krátko po tom ukončila činnosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú