Cena najznámejšej digitálnej meny bitcoin prekonala v utorok hranicu 45 000 USD, prvýkrát za takmer dva roky. Podporil ju najmä optimizmus na trhoch, že už čoskoro dôjde v USA k schváleniu spotových bitcoinových fondov obchodovaných na burze (ETF).

Okrem toho náladu trhov ovplyvňujú rastúce očakávania, že najväčšie centrálne banky pristúpia tento rok k zníženiu úrokových sadzieb. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Cena bitcoinu dosiahla v utorok 45 532 USD (41 205 eur), čo predstavuje najvyššiu hodnotu digitálnej meny od apríla 2022. Na druhej strane, je stále hlboko pod doterajším rekordom z novembra 2021 na úrovni 69 000 USD. Za celý minulý rok vzrástla cena bitcoinu o 156 %, čo zasa znamená najlepší ročný vývoj od roku 2020.

Aj cena druhej najväčšej digitálnej meny ether sa zvýšila. V utorok dosiahla 2414 USD, čo znamená rast o 2,6 %. Za celý rok 2023 zaznamenala rast o 91 %. Nárast bitcoinu v posledných týždňoch je úzko spojený predovšetkým s Americkou komisiou pre cenné papiere (SEC).

Tá sa ku kryptomenám od ich vzniku doposiaľ stavala mimoriadne skepticky a častými odkladmi návrhov i žalobami voči burzám dokázala cenu bitcoinu opakovane zrážať. Postoj SEC voči bitcoinu sa však začína meniť a to predovšetkým pri schvaľovaní vôbec prvého spotového bitcoinový ETF. Téme sa bližie venuje v detailnom rozbore.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP