Akákoľvek podpora priekopníka amerického výrobcu elektrických vozidiel Tesla, ktorý oznámil, že postaví svoju prvú európsku továreň neďaleko Berlína, bude v súlade s pravidlami Európskej únie (EÚ). Vyhlásil to v stredu Dietmar Woidke, premiér nemeckej spolkovej krajiny Brandenbursko, v ktorej leží Berlín, pre regionálnu televíziu.

„Fungujeme v rámci pravidiel Európskej únie o štátnej pomoci,“ povedal. „Platí to pre všetky európske krajiny a je to aj náš rámec. A v rámci týchto možností sa, samozrejme, budeme snažiť vytvoriť pre Teslu dobré podmienky,“ dodal.

Šéf Tesly Elon Musk totiž v utorok (12. 11.) na podujatí v Berlíne oznámil, že automobilka vybuduje pri nemeckej metropole svoju prvú európsku továreň aj výskumné a vývojové centrum. Musk už dlhšie avizoval, že Tesla chce mať v Európe svoju továreň, ale až do utorka nespomínal žiadnu krajinu. V obrovskom závode pri Berlíne plánuje vyrábať batérie aj elektromobily.

Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier v tejto súvislosti v stredu uviedol, že zatiaľ sa nehovorilo o žiadnych dotáciách nemeckej vlády pre Teslu. Altmaier zároveň označil rozhodnutie americkej firmy za „míľnik“ pri prechode na elektromobilitu v Európe. Minister Altmaier už dlho presadzuje spoluprácu v rámci Európy, a najmä s Francúzskom, pri výrobe batériových článkov, ktoré sú kľúčové pre produkciu elektromobilov. ň

Dôvodom sú obavy, že Únia zaostáva v tejto oblasti za Áziou a najmä za Čínou. V minulosti naznačil, že vláda by mohla finančne podporiť továreň na výrobu batérií v Nemecku. Podobnú iniciatívu plánuje aj Francúzsko.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom