V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Slovensko v boji proti rakovine zaostáva za európskym priemerom a umelá inteligencia môže pomôcť tento rozdiel zmierniť. Pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine pacientske organizácie Nie rakovine, OZ Amazonky a OZ Onkoinfo v spolupráci s odborníkmi z OnkoAliancie Slovensko upozorňujú na naliehavú potrebu implementácie AI do slovenského zdravotníctva.

Podľa Európskeho plánu boja proti rakovine by mal mať každý občan EÚ rovnaký prístup k diagnostike a liečbe, no na Slovensku to stále nie je realitou. Úmrtnosť na rakovinu je u nás výrazne vyššia ako európsky priemer, pričom každý rok pribudne viac ako 40 000 nových onkologických prípadov.

Rakovina zabíja na Slovensku viac ako v EÚ

V roku 2023 bola na Slovensku priemerná úmrtnosť na rakovinu 279 úmrtí na 100 000 obyvateľov, kým priemer EÚ bol 230 úmrtí. Tento rozdiel znamená, že o takmer 2 500 slovenských pacientov viac podľahne rakovine, hoci by mohli mať šancu na prežitie. Pacientske organizácie varujú pred prehlbujúcou sa krízou zdravotníctva, ktorá priamo ovplyvňuje šance onkologických pacientov na prežitie.

“V každodennej praxi čoraz viac pociťujeme, že onkologický pacient je stratený v systéme na svojej ceste za diagnostikou a dosiahnutím liečby,” upozorňuje Jana Pifflová Španková z organizácie Nie rakovine.

Dĺžka procesu od prvých príznakov až po zahájenie liečby je na Slovensku 160 až 180 dní, pričom v Českej republike to trvá 62 dní a v Holandsku iba 28 až 42 dní.

Peter MacCallum Cancer Centre

Ako môže umelá inteligencia pomôcť?

Včasná diagnostika a efektívne nasadenie liečby sú pri onkologických ochoreniach kľúčové. Zavedenie umelej inteligencie do zdravotníctva by mohlo túto cestu skrátiť a výrazne zlepšiť prognózu pacientov.

AI môže rýchlejšie a presnejšie detegovať rakovinu pomocou analýzy lekárskych snímok a výsledkov testov. Odporučiť optimálny diagnostický postup a liečbu na základe veľkých dát a skúseností z iných prípadov. Taktiež môže zefektívniť prácu lekárov, ktorí by sa mohli viac venovať pacientom namiesto administratívy.

“Využitie AI má potenciál celoslovensky ročne zachrániť približne 4 604 životov,” uvádza onkológ Štefan Korec. Ušetrené finančné prostriedky by navyše mohli byť presmerované na inovácie v diagnostike a liečbe.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú