Určite sa nájde mnoho ľudí, ktorí si pamätajú časy, kedy sme mali na Slovensku len dvoch mobilných operátorov. Konkrétne išlo o Globtel a Eurotel, ktorí bojovali o zákazníka rôznymi akciami a kultovými reklamami. Toto je však už história a medzičasom sa zo spomínaných operátorov stali OrangeTelekom, ku ktorým sa pridali O24ka.

História mobilných operátorov sa začala na Slovensku písať približne od roku 1991. Na slovenskom trhu pôsobili dvaja operátori – Globtel a Eurotel. Neskôr sme mohli byť svedkami mánie korunových telefónov na paušál či minútovej tarifikácie.

Neskôr sa do bojov o zákazníka zapojil aj modrý operátor O2, ako aj zatiaľ posledný Swan so svojou 4kou, pričom pomenovanie je symbolické z toho pohľadu, že ide v poradí o štvrtého operátora na Slovensku.

Z Globtelu vzišiel Orange

Značka Orange vznikla ešte v roku 1994, no na slovenskom trhu pôsobí od roku 2002. Predtým bol známy pod názvom Globtel, pod ktorým vystupoval od januára 1997. Globtel v roku 1997 ako prvý vybudoval sieť v digitálnom systéme GSM a sprístupnil tak všetkým používanie mobilného telefónu. Po prvých týždňoch prevádzky mal Globtel GSM 10 000 zákazníkov, pričom už na konci prvého roka pôsobnosti na slovenskom trhu mala spoločnosť dvakrát viac zákazníkov ako konkurencia.

Zobraziť celú galériu (0)
Globtel na Karose B 732. (© insider, web: imhd.sk)

V roku 1997 začal Globtel aj s dotačnými akciami, ktoré pretrvávajú dodnes. Legendárnou sa stala takzvaná Jarná mobilizácia s telefónom za jednu korunu. V roku 2001 prekročil Globtel hranicu 1 milión aktívnych zákazníkov. Ako už bolo vyššie spomenuté, v roku 2002 prijal Globtel meno svetoznámej značky Orange, s čím prišla aj nová ponuka služieb a ďalších zvýhodnení.

Orange je značka skupiny France Telecom, ktorý je jedným z popredných svetových telekomunikačných operátorov s viac ako 153 miliónmi zákazníkov po celom svete. Na Slovensku spoločnosť prevádzkuje 2G, 3G a 4G siete, pričom sa pripravuje aj na príchod najnovšej piatej generácie. Sieťami určenými na prenos dát cez 4G pokrýva aktuálne viac ako 90 % populácie Slovenska, pričom celkové pokrytie aj s 3G sieťou prekročilo 95 % populácie.

Okrem hlasových paušálov, či predplatených kariet poskytuje Orange svojim zákazníkom optický, domáci, či mobilný internet, televíziu a predaj mobilných telefónov spolu s ďalšími zariadeniami, ako sú smart hodinky, GPS, routre, či herné konzoly a notebooky.

Zobraziť celú galériu (0)
Predajňa operátora Orange, Twitter/@OrangeGroupPR

Pod Orange taktiež spadá aj marketingovo oddelený operátor FunFón, ktorý sa špecializuje na takzvané kredity, ktoré si obľúbili predovšetkým seniori, študenti či deti. V roku 2018 spustil Orange aj svoju vlastnú športovú stanicu pod názvom Orange Šport, ktorej hlavným obsahom je futbalová Liga majstrov UEFA.

Orange poskytuje služby aj firemným zákazníkom vo všetkých segmentoch, pričom prevádzkuje aj moderné dátové centrum TechPark, ktoré poskytuje služby virtuálneho dátového centra, virtuálneho servera, či hostingu.

Dnešný Telekom v minulosti vystriedal viacero názvov

Eurotel vznikol v roku 1990 aj vďaka dohode medzi Správou pôšt a telekomunikácií s americkou spoločnosťou Atlantic West B.V.. Podpisom dohody získala licenciu na výstavbu a prevádzkovanie verejnej rádiotelefónnej siete a verejnej dátovej siete.

V septembri 1991 sprostredkoval Eurotel ako historicky prvý mobilný operátor na Slovensku hovor v analógovej sieti NMT prostredníctvom mobilného telefónu. V roku 1997 uskutočnil prvé roamingové hovory, pričom pre GSM roaming bolo sprístupnených prvých 50 sietí na štyroch kontinentoch.

V roku 2000 sa Eurotel stal podpisom akcionárskej zmluvy členom skupiny Deutsche Telekom AG. V tom istom roku sputil Eurotel ako prvý komerčnú prevádzku služby Mobil Internet, umožňujúcej prístup na internet cez mobilný telefón. Neskôr Eurotel zaviedol sekundovú tarifikáciu a počet jeho zákazníkov prekročil hranicu 500 tisíc.

V marci 2002 prekročil počet zákazníkov hranicu jeden milión a ako prvý operátor spustil komerčnú prevádzku platformy GPRS. V tom istom roku sprístupnil zákazníkom ako prvý na Slovensku aj multimediálne obrazové správy MMS.

Slovenské telekomunikácie zmenilo v roku 2004 názov na Slovak Telecom, pričom sa stal výlučným vlastníkom spoločnosti Eurotel. O rok neskôr sa Eurotel premenoval na T-Mobile Slovensko. V roku 2006 T-Mobile spustil ako prvý na Slovensku 3G technológiu pre rýchly mobilný internet.

V októbri 2009 ohlásili spoločnosti Slovak Telekom a T-Mobile Slovensko vytvorenie spoločnej firmy, pričom proces integrácie sa zavŕšil v roku 2011 uvedením novej spoločnej značky Telekom pre služby pevnej a mobilnej siete.

Zobraziť celú galériu (0)
Dnes je Telekom súčasťou skupiny Deutsche Telekom. Zdroj: Deutsche Telekom

Na Slovensku spoločnosť prevádzkuje 2G, 3G a 4G siete, pričom sa pripravuje aj na príchod najnovšej piatej generácie. 4G sieťou aktuálne pokrýva 93 % populácie Slovenska. Telekom aktuálne ponúka pre svojich zákazníkov okrem hlasových paušálov aj optický, domáci, či mobilný internet, či televíziu. Samozrejmosťou je predaj mobilných telefónov, príslušenstva, či ďalších zariadení ako sú smart hodinky, elektrické kolobežky, akčné kamery, či routre.

Pre biznis zákazníkov ponúka rozličné služby, pričom okrem volaní, či internetu ponúka serverové riešenia, aplikácie, či služby ohľadne firemných sietí, internetu vecí a smart city.

Telekom, tak ako aj Orange prevádzkuje marketingovo oddeleného operátora s názvom JURO, ktorý sa špecializuje na takzvané kredity, ktoré si obľúbili predovšetkým seniori, študenti, či deti. Hlavným maskotom operátora je Jánošík, ktorý predstavuje slovenského operátora a „ľudové ceny“.

02 prináša na náš trh novinky, ktoré prekvapujú konkurenciu aj zákazníkov

O2 vstúpilo na slovenský trh vo februári 2007, pričom zo začiatku poskytovalo len predplatené služby. Paušálne služby začalo ponúkať v júni 2007. Spoločnosť získala na prevádzkovanie služieb sieť GSM (v pásmach 900 a 1800 MHz) a sieť UMTS. Sieť UMTS O2 budovalo pomocou technológie fínskej spoločnosti Nokia. Od roku 2014 buduje vlastnú 4G sieť, pričom dnes pokrýva už 94 % populácie Slovenska.

100% vlastníkom spoločnosti O2 Slovakia je spoločnosť O2 Czech Republic, pričom väčšinovým vlastníkom českej spoločnosti je finančná skupina PPF. Pôvodne operátor pôsobil pod názvom Telefónica Slovakia, nakoľko pôvod značky je zo Španielska.

O2 prišlo ako už bolo vyššie spomenuté najskôr s predplatenými kartami. Išlo vôbec o prvú predplatenú kartu, ktorá ako jediná podporovala dátové prenosy cez GPRS. Neskôr operátor prišiel znova s niečím novým a prelomovým, pričom predstavil program O2 Fér. S príchodom O2 Fér sa zrušila viazanosť aj pri paušálnych programoch.

V roku 2010 testovalo O2 ako prvé LTE sieť na Slovensku, pričom o dva roky neskôr spustilo aj pilotnú prevádzku tejto siete v troch obciach na západnom Slovensku. Aktuálne má sieť 4G viac ako 96 % populácie na Slovensku. O2 prichádzalo stále s rôznymi novinkami, ktoré prekvapovali konkurenciu, ale aj verejnosť.

Začiatkom roka 2011 prienieslo O2 Filip, ktorý staval na bezplatných volaniach vo vlastnej sieti. Neskôr spustil volania do EÚ za slovenské ceny, čo opäť prekvapilo hlavne konkurenciu. Svojich zákazníkov lákal aj na vôbec prvý neobmedzený program na Slovensku, ktorý bol predstavený ešte v roku 2012. O2 má aktuálne okolo 2 miliónov zákazníkov, pričom poskytuje hlasové služby, internetové služby, televíziu, predaj smartfónov, či smart hodiniek a príslušenstva, ale aj rôzne riešenia pre firemných zákazníkov.

Komplexné portfólio fixných aj mobilných telekomunikačných služieb a ICT riešení pre firemných zákazníkov bolo spustené v roku 2015. Medzi biznis služby aktuálne patrí napríklad O2 eKasa, O2 Car Control či O2 Telemetria.

Do štvorice 4ka

Zatiaľ posledným štvrtým operátorom sa stala 4ka, pričom ide o spoločný projekt spoločností SWAN Mobile a Slovenskej pošty. Na trhu pôsobí od roku 2015, pričom poskytuje služby v 2G a 4G sieti. Pokrytie dosahuje viac ako 75 % populácie na Slovensku. V súčasnosti prevádzkuje okrem mobilnej siete aj dátové služby. V lokalitách, kde zatiaľ nie je dostupný signál 4ky, využívajú zákazníci sieť národného roamingového operátora Orange.

Zobraziť celú galériu (0)
4ka je zatiaľ najmladší slovenský operátor, 4ka

4ka ponúka svojim zákazníkom okrem predplatených kariet aj hlasové paušály, ktoré sú bez viazanosti a vyznačujú sa nižšími cenami. Vďaka spolupráci so slovenskou poštou je možné služby operátora 4ka zakúpiť aj na Poštách.

Najmladší operátor 4ka prišiel za svoju krátku históriu vôbec s prvým paušálom, ktorý ponúka svojim zákazníkom neobmedzené dáta vo vlastnej sieti. Aj vďaka tomu, že ide o slovenského operátora s nižšími cenami a dostupnosťou na poštách si ho obľúbilo okrem seniorov aj mnoho ďalších zákazníkov v rôznych vekových kategóriách.

Minulosť zanecháva na tvári úsmev, no čo prinesie budúcnosť?

Ten, kto si pamätá časy, v ktorých fungoval Globtel s Eurotelom, sa určite nostalgicky zamyslí a pousmeje. Nezabudnuteľné reklamy, mobilné telefóny za desiatky tisíc korún či minútová tarifikácia určite vyčaria úsmev na perách, no to všetko je už minulosť.

Dostali sme sa do doby v ktorej prevládajú smartfóny, či nositeľná technika a paušály operátorov sú čoraz viac prispôsobované potrebám zákazníkov za čo najnižšiu cenu. Technologický vývoj je nezadržateľný, a tak bude zaujímavé sledovať, aký posun nastane o napríklad ďalších 10 rokov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú