Niektoré živé organizmy dokážu prežiť v naozaj extrémnych podmienkach, čoho dôkazom sú aj takzvané „čierne huby“, ktoré pokrývajú reaktory Černobyľskej jadrovej elektrárne. Tieto huby nielenže dokážu prežiť extrémne podmienky, ale zvýšená radiácia ich dokonca živí, informuje portál IFLscience.
Kľúčovou zložkou týchto húb, ale aj všetkých iných organizmov, ktoré dokážu prežiť v prostredí so zvýšenou radiáciou, je pigment zvaný melanín. Tento pigment sa nachádza aj v ľudskom tele a rovnako ako nám, aj iným organizmom pomáha chrániť sa pred nebezpečným ultrafialovým žiarením.
Hladina melanínu v hubách, ktoré sa odborne volajú Cryptococcus neoformans, Cladosporium sphaerospermum a Wangiella dermatitis je dokonca taká vysoká, že im umožňuje doslova „požierať“ rádioaktivitu, ktorá sa po výbuchu Černobyľskej elektrárne dostala do okolia.
Vedci si už dávnejšie všimli, že kontaminovaná voda v komerčných reaktoroch obsahuje množstvo čiernych mikroorganizmov, no až doteraz nevedeli prísť na to, čím sa v tejto vode môžu živiť a ako vôbec v takto vysoko kontaminovanom prostredí dokážu prežiť. Tieto druhy húb a mikroorganizmov tak dokážu premieňať gamma žiarenie na chemickú energiu, ktorá im umožňuje rast.
Radiotrophic fungi, first discovered in 1991 growing inside the Chernobyl Nuclear Power Plant, are able to use melanin to convert gamma radiation into chemical energy for growth pic.twitter.com/zuRBWV5FT2
— Fermat's Library (@fermatslibrary) September 21, 2018
Tri vyššie spomínané druhy húb však podľa výskumov smerujú svoje spóry k zdrojom radiácie, čo nasvedčuje tomu, že vyhľadávajú extrémne kontaminované prostredie. V okolí Černobyľu sa podľa vedcov našlo až 200 druhov rádiotrofických húb z 98 rodov, no spomínané tri druhy sú naozaj extrémne prípady, ktoré sa nachádzajú priamo pri zdrojoch radiácie.
Ako informuje portál DailyMail, podľa vedca Kasthuriho Venkateswarana by nám tieto huby mohli poskytnúť nové lieky, ktoré pomôžu v boji proti vesmírnej radiácii. Vo väčšom množstve sú jej vystavení najmä astronauti, ale aj piloti lietadiel. Rovnako by liek mohol pomáhať aj inžinierom pracujúcim v jadrových elektrárňach či pacientom s rakovinou, ktorí podstupujú rádioterapiu.
Kasthuri chce dokonca vo svojich výskumoch zájsť až tak ďaleko, že by mohli v budúcnosti tieto huby slúžiť ako zdroj ekologickej elektrickej energie, ktorú by vyrábali absorbovaním slnečného žiarenia podobne ako fotovoltaické články.
Teraz čítajú

Polícia našla trosky zrútenej rakety SpaceX, spoločnosť chce ich pôvod preveriť

Veľmi nepríjemný pohľad: Takto vyzerá aktuálne vesmírny odpad okolo Zeme na extrémne presnej animácii

ZAUJÍMAVÉ Výška až 150 metrov a hmoťnosť 18 000 ton. Raketa Sea Dragon mala byť vrcholom ľudského inžinierstva a väčšiu ešte dodnes nikto nepostavil

Bezpečnostné riziko extrémne narástlo: Hrozila zrážka satelitov SpaceX a OneWeb, firmy sa sťažujú na nepredvídateľnosť

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ AKTUÁLNE: Historický moment sa odkladá. Vrtuľník na Marse hlási chybu, prvý let dostal nový dátum
Články, ktoré hýbu svetom

Elektrické BMW na dvoch kolesách - takto môže vyzerať terénne enduro budúcnosti

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku

Dvaja kamaráti z Brna predstavili čip, ktorý ti zjednoduší život. Stačí si ho nalepiť na mobil

Špinavý label z československých ulíc búra stereotypy. Slováci investovali tisíce, aby vytvorili „porno“ rodinu
