Americká spoločnosť SpaceX sa intenzívne pripravuje na opakovanie testu rakety Starship, ktorej budúcnosťou je dostať ľudstvo na povrch Mesiaca, Marsu a ďalších vzdialených mesiacov či planét. Ako ale informuje Ars Technica, na to musí SpaceX otestovať pár dôležitých technológií a jednou z nich je aj prečerpávanie paliva, bez ktorého to jednoducho nepôjde.

Tento proces má v budúcnosti prebiehať medzi tankerovými verziami Starship a klasickými loďami, či už nákladnými alebo s posádkou, na obežnej dráhe. SpaceX chce tento proces otestovať už pri najbližšom prototype, ktorý môže odštartovať v nasledujúcich mesiacoch – niekedy v prvom štvrťroku 2024, ak pôjde všetko podľa plánov.

Zatiaľ s jednou raketou

Počas najbližšej misie má SpaceX otestovať prečerpávanie paliva medzi jednotlivými nádržami vo vnútri druhého stupňa Starship. Ostrý test medzi dvomi Starship zatiaľ možný nie je, keďže sa firma snaží zopakovať test, počas ktorého druhý stupeň nedosiahne obežnú dráhu a miesto toho padne naspäť na Zem po vykonaní jedného necelého obehu okolo planéty.

SpaceX/Youtube screenshot/Úprava redakcie

Na testovaní tejto technológie sa NASA dohodla ešte v roku 2020 nielen so spoločnosťou SpaceX, ale tiež Lockheed Martin, United Launch Alliance a tiež so startupom Eta Space, dodáva CNBC. Malý test v rámci jedinej rakety je preto pochopiteľným prvým krokom, ktorý SpaceX dostane k oveľa väčším testom a nakoniec ostrej prevádzke.

Intenzívny vývoj

Po tom, čo Starship explodovala v apríli, SpaceX implementoval viac ako 1 000 technických zmien, ktoré pri druhom teste priniesli ohromné zmeny. Prvý stupeň zvládol svoju úlohu prakticky bezchybne a jeho zlyhanie pri návrate nakoniec spôsobil až druhý stupeň, ktorý naň vyvinul príliš veľkú silu.

Pre Starship je takéto čerpanie paliva nesmierne dôležité. Na nízku obežnú dráhu síce dokáže vyniesť viac ako 100 ton vážiaci náklad s obrovskými rozmermi, avšak kvôli ohromnej hmotnosti ho nedokáže dopraviť ďalej bez toho, aby došlo k doplneniu paliva. Ak ale tento proces prebehne, dokáže Starship dopraviť vyše 100 ton nákladu prakticky kamkoľvek v slnečnej sústave.

Umožniť vynášanie paliva na orbitu Zeme a jeho prečerpávanie do tankerov má umožniť možnosť pristátia oboch stupňov Starship, vďaka čomu drasticky klesnú náklady na prevádzku. Dôležitou súčasťou tejto rovnice sú aj veže s ramenami, ktoré majú uchopiť pristávajúcu raketu a okamžite ju pripraviť na ďalšiu misiu – od tohto míľnika je však SpaceX ešte veľmi ďaleko.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP