Spoločnosť SpaceX dnes odštartovala ďalšiu misiu rakety Falcon 9, no tentokrát s nákladom Vesmírnych síl. Raketa na orbitu vynáša už tretí satelit novej generácie GPS.

Štart rakety bol plánovaný zhruba 5 minút pred 22. hodinou večer. 15-minútové okno vhodné na štart sa však otváralo už 21:51 nášho času. Ak by raketa Falcon 9 dnes neodštartovala, ďalšie okno by bolo zajtra.

Misia, ktorá vylepšila prelomový GPS systém o nový satelit

Raketa odštartovala zo základne z mysu Canaveral na Floride. Na palube bol satelit GPS III Space Vehicle 3 s hmotnosťou 3 880 kg, ktorý bude súčasťou novej generácie GPS. Ako informuje portál TechCrunch, tá bude až 3-krát presnejšia ako súčasná generácia.

Finálna konštelácia novej generácie GPS by mala obsahovať celkovo 10 satelitov bloku III a 22 satelitov bloku IIIF. Ich životnosť je predĺžená na minimálne 15 rokov, no aj pri súčasnej generácii GPS sme svedkami, že satelity dokážu fungovať omnoho dlhšie, informuje LockheedMartin.

Space dodáva, že priamy prenos na oficiálnom YouTube kanáli SpaceX mal začať 15 minút pred plánovaným štartom, čiže o 21:40 nášho času. Začiatok sa však posunul na 22:10. Prvá časť rakety Falcon 9 po oddelení pristála na lodi „Just Read the Instructions“ v Atlantickom oceáne. Odpojenie nákladu, teda nového GPS satelitu, bolo plánované na 1 hodinu a 29 minút po štarte rakety.

SpaceX, letový plán rakety Falcon 9 s GPS satelitom novej generácie

Ako informoval portál CNET, pravdepodobnosť, že raketa Falcon 9 dnes vzlietne, bola iba 60 percent. Počasie tak mohlo pokojne celý štart skaziť, no našťastie sa tak nestalo. V poradí už 87. misia rakety Falcon 9 tak úspešne odštartovala. Spoločnosť však nevyužila nedávno použité stupne rakety, ale pre tento let vyrobila úplne nové stupne, čo bolo požiadavkou Vzdušných síl.

Youtube/Screenshot/SpaceX

Samotný štart bol posunutý na 22:10 nášho času.

Youtube/Screenshot/SpaceX

Po minúte a niekoľkých sekundách dosiahla raketa Max-Q, teda bod, v ktorom dochádza k najväčšiemu pôsobeniu mechanického stresu na raketu. K oddeleniu prvého stupňa došlo v čase 2:35 po štarte. Pár sekúnd potom sa naštartovali motory 2. stupňa rakety.

Youtube/Screenshot/SpaceX

V čase 8:30 sa prvý stupeň rakety úspešne vrátil na dronovú loď. Prvý let tohto konkrétneho boosteru rakety bol úspešný.

Youtube/Screenshot/SpaceX

K samotnému vypusteniu satelitu GPS III SV 03 došlo o 1 hodinu, 29 minút a 20 sekúnd po štarte. Misia SpaceX pre Vesmírne sily tak bola úspešná.

Youtube/Screenshot/SpaceX

Priebeh letu po štarte rakety Falcon 9:

  • 1 minúta a 11 sekúnd – Dosiahnutie Max Q (maximálny mechanický stres pôsobiaci na konštrukciu rakety)
  • 2 minúty a 31 sekúnd – Odpojenie 1. stupňa rakety
  • 2 minúty a 35 sekúnd – Oddelenie 1. stupňa od 2. stupňa
  • 2 minúty a 42 sekúnd – Štart 2. stupňa rakety
  • 3 minúty a 28 sekúnd – Oddelenie oboch polovíc nosa rakety
  • 6 minút a 45 sekúnd – Štart 1. stupňa pri návrate na Zem
  • 8 minút a 7 sekúnd – Vypnutie motora na 2. stupni
  • 8 minút a 30 sekúnd – Pristátie 1. stupňa na dronovej lodi
  • 1 hodina 3 minúty a 28 sekúnd – Opätovný štart motora 2. stupňa
  • 1 hodina 4 minúty a 13 sekúnd – Vypnutie motora 2. stupňa
  • 1 hodina 29 minút a 20 sekúnd – Vypustenie GPS satelitu

Dnešná misia bola zároveň už treťou, ktorú SpaceX tento mesiac uskutočnil. Tretí satelit novej generácie sa tak pridá k predošlým dvom. Tie boli na orbitu vynesené ešte v roku 2018, kedy prvý z nich do vesmíru dostala ešte raketa Delta IV.

Ďalší letel neskôr v roku 2019, avšak už s raketou Falcon 9. V tej dobe ale ešte nemala pristávacie „plutvy“ a nedošlo tak k opätovnému pristátiu prvého stupňa ako tomu bolo dnes, informuje Space. Po dnešnom lete sa navyše podarilo zachrániť obe polovice krytu pre užitočné zaťaženie, a tak ich môže SpaceX využiť pri ďalšej misii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú