V uplynulých mesiacoch spravil SpaceX niekoľko zaujímavých rozhodnutí, ktoré mu majú, zdá sa, pomôcť pri vývoji vesmírnej lode a misii na Mars. Najnovšie sa firma dostala do sporu s texaskou spoločnosťou Dallas Petroleum Group, obaja si totiž nárokujú prístup k ťažbe metánu z ložísk, ktoré sa nachádzajú v blízkosti testovacieho centra SpaceX, kde je vyvíjaný raketový motor Raptor, informuje WCCFTech.

Prednedávnom vyplávali na povrch nové informácie o tom, že si SpaceX zaistil prístup k dvom ropným plošinám, ktoré získal prostredníctvom partnerskej, respektíve dcérskej firmy Lone Star Mineral Development. Za dvojicu plošín, pomenovaných podľa mesiacov Marsu, ako Phobos a Deimos, zaplatila firma 3,5 milióna dolárov. Detaile sme sa tomu venovali v tomto článku.

Zdroj metánu má SpaceX takmer na dosah

SpaceX pritom môže tieto plošiny využiť nie na ťažbu ropy, ale ako „plávajúce“ plošiny pre budúce štarty vesmírnej lode Starship s boosterom Super Heavy. Pre pohon motorov potrebuje taktiež zaistiť dostatočné množstvo paliva. Raptory, ktoré sú vyvíjané v Texase, sú poháňané kvapalným metánom. Práve ten chce SpaceX získať z neďalekých ložísk pri svojom testovacom centre v Boca Chica.

Informácie o využití vyťaženého metánu z týchto ložísk pre účely vývoja rakiet potvrdil aj právnik spoločnosti Lone Star Mineral Development, informoval Bloomberg. Zatiaľ však nebolo presne potvrdené, na aké účely by SpaceX vyťažený plyn využil. Je však známe, že jeho Raptor poháňa práve skvapalnený metán, spolu s kvapalným kyslíkom.

Ložiská na pozemku o rozlohe zhruba 3,3 km2 by tak mohli byť pre firmu ideálnym zdrojom metánu, ktorý sa nachádza neďaleko testovacieho centra. Podľa žaloby žiada dcérska firma SpaceX, aby skupina Dallas Petroleum Group uvoľnila prístup k ťažobným miestam, nakoľko prístup údajne zablokovala protiprávne.

Podľa dostupných informácií si mal SpaceX prenajať pozemky s vrtmi od firmy Mesquite Energy Inc. ešte v júni 2020 a získať k nim legálny prístup. Dallas Petroleum Group si však chce zachovať rovnaké právo na prístup k vrtom a v súdnom konaní žiada, aby súd prístup Lone Star Mineral zamietol.

Žiadna zo spoločností sa k prípadu nevyjadrila. Aktuálne sa tak čaká na rozhodnutie štátnej regulačnej agentúry v Texase, ktorá však môže vydať definitívne stanovisko k prípadu až o niekoľko mesiacov, informuje The Verge.

Starship SN9 môže vzlietnuť každú chvíľu

SpaceX aj naďalej aktívne pokračuje vo vývoji vesmírnej lode Starship. Aktuálne pripravuje na ďalší výškový let prototyp SN9, ktorý bude vybavený tromi motormi Raptor. Táto testovacia verzia absolvovala od začiatku januára už 5 statických štartov motorov a je len otázkou času, kedy sa vydá na svoj prvý let do odhadovanej výšky 10 km.

Pripomeňme len, že podobný test už firma vykonala s testovacím prototypom SN8, ktorý vyletel do výšky 12,5 km, avšak pristávací manéver nezvládol podľa očakávaní a vybuchol. Detaily z tohto testu, ako aj záznam z explózie nájdeš v tomto článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú