banner-note-7Rozhodli ste sa zvečniť svoje zážitky napríklad z dovolenky pomocou videa? Na natáčanie ste použili smartfón, no keď ste si opätovne doma pozerali videá, boli roztrasené a v podstate ste väčšinu zmazali? Váš problém sčasti rieši optická stabilizácia obrazu. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Čo robiť v prípade, že ste vloger na cestách a natáčate selfie kamerou? Okrem HTC 10 so stabilizácou v prednej kamere má pre vás riešenie už aj japonský výrobca Sony. Sony Xperia XZ je prvý smartfón spoločnosti využívajúci nový algoritmus 5-osovej stabilizácie videa. Nejedná sa však o tradičnú optickú stabilizáciu a o všetko sa stará čisto softvér. Stabilizácia videa už dlho pomáha mnohým z nás, ktorým sa trasú ruky. Sony ju však posunulo na vyššiu úroveň. Kedže ide čisto o softvérovú stabilizáciu, algoritmus sa dá aplikovať aj do prednej selfie kamery.

Sony Xperia X môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

sony-xperia-xz-5

Toto môže pomôcť každému človeku, ktorý nemá ruky pevné ako chirurg. Veľký bonus to môže znamenať aj pre ľudí, ktorí vlogujú na cestách pomocou smartfónov. Nikto sa predsa nechce pozerať na otrasy spôsobené vašou chôdzou alebo jednoducho tým, že sa vám trasú ruky. Jeden z redaktorov zahraničného portálu sa rozhodol otestovať ako táto novinka na Sony Xperia XZ funguje. O kvalite sa môžete presvedčiť na videu nižšie.

Aj keď sa rozhodne nejedná o dokonalé video, je o moc lepšie, ako keby bolo natočené bez použitia stabilizácie. Algoritmus si počína veľmi dobre aj pri otrasoch z chôdze, aj keď si občas môžeme všimnúť pár nedokonalostí, no smartfón je naozaj vystavený skôr extrémom ako bežnému natáčaniu videa prednou kamerou.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
33%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
67%
Neznášam to
0%
O autorovi
Tobiáš Bakoš
Som študent strednej priemyselnej školy v Dubnici. O operačný systém Android som sa začal zaujímať v okamihu, keď som s ním prišiel do kontaktu v mojom prvom smartfóne. Kúpou Xiaomi Mi3 som začal venovať pozornosť aj čínskym značkám smartfónov. Vo voľnom čase rád počúvam hudbu alebo čítam knihy.