Parížska dohoda, ktorú podpísali aj štáty Európy, má za cieľ spomaliť globálne otepľovanie a preferovať obnoviteľné zdroje energie. K tým patrí aj solárna elektrina, ktorú chce na náš kontinent dodávať tuniská spoločnosť priamo z Afriky.

TuNur, firma pôsobiaca v sektore energetiky, plánuje v tuniskej časti saharskej púšte vybudovať obrovskú solárnu elektráreň. Tá by mala po dokončení produkovať 4,5 GW energie, ktorá bude podmorskými káblami prúdiť do Talianska, Francúzska a na Maltu. Teda to aspoň sľubuje projekt, ktorý momentálne čaká na schválenie od vlády Tuniska.

Ak TuNur nakoniec dostane zelenú, elektráreň a celá infraštruktúra má byť hotová v priebehu niekoľkých rokov. Podľa informácií britského denníka The Guardian, stavať by sa mohlo začať na začiatku 2019, pričom v horizonte ďalších dvoch rokov už má existovať aj energetické spojenie s Maltou. V období 2023 je zas naplánované spustenie dodávok elektriny do Talianska a o rok neskôr už aj do Francúzska. Projekt má zhltnúť 5 miliárd eur.

Energia zo Slnka poslúži na pohon turbín

Solárna elektráreň v Tunisku nebude využívať fotovoltalické panely. TuNur plánuje získavať energiu pomocou obrovského množstva parabolický zrkadiel, ktoré budú odrážať slnečné lúče do špeciálnych veží s výškou takmer 200 metrov. Tu bude dochádzať k ohrevu vody a vyprodukovaná vodná para poslúži na pohon turbín, ktoré vyrobia elektrinu. Celkovo chce tuniská spoločnosť dodávať energiu až do dvoch miliónov európskych domácností.

Aktivisti vyjadrujú pochybnosti

V súvislosti so smelými plánmi sa však vynárajú aj rôzne otázky a pochybnosti ohľadom ich uskutočniteľnosti.

„Našim najväčším problémom je dôveryhodnosť spoločnosti TuNur, pretože ich internetová stránka hovorí, že majú skúsenosti len s dvoma malými solárnymi projektmi. Máme veľké obavy o ich schopnosti vybudovať tento projekt a zabezpečiť naň finančné prostriedky“ – Chafik Ben Rouine, hovorca pozorovacej organizácie Tunisian Economic Observatory.

Ozývajú sa aj ďalší aktivisti, ktorí poukazujú na dopady pre občanov Tuniska. Podľa nich je tento projekt pre obyvateľov nevýhodný a nie je v ich záujme.

„Projekty ako TuNur upierajú miestnym ľuďom kontrolu a prístup k svojej krajine, zbavujú ich zdrojov a sústreďujú vytvorenú hodnotu do rúk domácich a zahraničných elít a súkromných spoločností“ – Hamza Hamouchene, člen organizácie War on Want.

Či sa teda projekt nakoniec uskutoční je výrazne otázne, momentálne prebieha jeho posudzovanie tamojšou vládou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom