Prichádza druhá polovica roku, počas ktorej by mal byť predstavený nový čipset od Qualcommu, Snapdragon 820. Jeho predchodca Snapdragon 810 má problémy s prehrievaním a podľa najnovších dohadov ani Snapdragon 820 nebude na tom inak.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Čipset Qualcomm Snapdragon 820 bude vyrábaný 14 nm technológiou FinFET.

Snapdragon 810 Snapdragon 820 PC procesory Intel Broadwell
Maximálny takt 2 GHz 3 GHz
Výrobná technológia 20nm 14nm 14nm

S narastajúcim výkonnom narastá aj vzniknuté teplo. To sa dá minimalizovať zmenou výrobnej technológie, ktorá je veľmi ťažko meniteľná, pretože v súčastnosti narážame na hranice kremíka a čoskoro si budeme musieť nájsť iný, lepší materiál. V súčastnosti sa vo svete PC vyrábajú procesory Broadwell od Intelu modernou 14nm technológiou a v roku 2017 je plánovaný prechod na technológiu 10nm.

mi_note_pro_prehrievanie

Snímky Xiaomi Mi Note Pro so Snapdragonom 810 v2.1 z tepelnej kamery

Aktuálny Snapdragon 810 je známy svojimi problémami s prehrievaním, vychádzajúcich z vysokého výkonu, taktu až 2 GHz a použitej technológie „až“ 20nm. Snapdragon 820, vyrábaný 14nm technológiou, prinesie maximálny výkon až 3 GHz, čo už je oveľa viac než väčšina PC procesorov. Narozdiel od väčšiny PC, naše smartfóny si musia vystačiť len s pasívnym chladením, čo je pri podobných rýchlostiach viac než nepostačujúce. Keď už pasívne chladenie nestačí, procesory sa v strachu o svoje prežitie „rozhodnú“ spomaliť.

Výsledkom toho je iba chvíľkový vysoký výkon a potom rýchlosť priemerného smartfónu. Toto je však dobré len pre zvýšenie skóre v benchmarkoch. Ak by ste tento test opakovali viackrát za sebou, uvidíte, že skóre rýchlo klesá. Za to všetko môže teplo. Celú túto situáciu je možné si predstaviť v reálnom živote ako bežca. Ak necháme bežať bežca od začiatku z celých svojich síl, rýchlo sa unaví. Ak si zvolí nižšiu rýchlosť, únava ho zastihne neskôr a to dáva dosť času, aby sa dokázal pasívne ochladiť.

oneM9

Snapdragon 810 pekne rozpálil HTC One M9


HTC One M9 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Prehrievanie nie je len problém čipsetov od Qualcommu. Rovnako sa správal aj čipset MT6592 od Mediateku. Tento čipset predvolene beží na 1,7 GHz (Doogee DG550), jeho maximálna rýchlosť je však 2 GHz (UMi Zero), ale ako každý, je ho možné aj podtaktovať napríklad na 1,4 GHz (iNew V3+). Keď na nich spustíte nejakú náročnú úlohu, začne sa diať toto. UMi Zero (2 GHz) začne okamžite produkovať veľa tepla, po pár minútach sa podtaktuje, no jeho výhrevnosť je aj tak stále vysoká, že po 15 minútach vás smartfón požiada o vypnutie z dôvodu prehriatia. Doogee DG550 (1,7 GHz) sa nezahreje príliš rýchlo, no po 20 minútach sa mierne podtaktuje a vydrží tak bez menších problémov pár hodín. iNew V3+ (1,4 GHz) si bude pomaly bez problémov a s minimálnym teplom robiť svoju úlohu.

V tomto prípade je dobrá zlatá stredná cesta. Väčšinou sa snažia na to myslieť aj výrobcovia a uspokoja sa aj s menším výkonom. Odborník Ricciolo na Twitteri tweetol svoju predpoveď, že 820 bude mať rovnaké problémy s prehrievaním ako 810 a z toho dôvodu odporúča počkať si na Snapdragon 830, ktorému tipuje príchod v tretej štvrtine roku 2016, kde budú „čiastočne“ vyriešené tieto problémy.

820H

Celé toto tvrdenie je len odhad a pred tým, než tento procesor odsúdime, si musíme počkať na realitu, čo príde v druhej polovici tohto roka.

Zdroj: Phonearena.com

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP