Toto si Slováci zamilujú: Našli sme ultimátny lifehack do každej domácnosti
V časoch, keď sa každá domácnosť naháňa za klimatizáciou, netreba zabúdať ani na ďalší veľmi dôležitý proces, vetranie. Pri klíme regulujeme teplotu a vlhkosť, vetranie zabezpečuje výmenu vzduchu s vonkajším, čím odstraňuje nečistoty a zabezpečuje prísun čerstvého vzduchu. Prečo toto píšem?
Regulovanie teploty už automatizované je. Stlačíš tlačidlo na ovládači a do pár minút je miestnosť vychladená. Pri vetraní sa vždy musíme postaviť, otvoriť okno rukami a neskôr ho zavrieť. To už ale nebudeš musieť. Otestovali sme za teba robotický otvárač okien a dverí s pripojením na internet a v mnohých veciach veľmi prekvapil.
Tiché zariadenie s veľa možnosťami
Smarwi od firmy Vektiva prináša riešenie do domácností, ktoré zabezpečuje prínos čerstvého vzduchu inteligentným riešením. Nastavenie je pritom úplne jednoduché. Pri prvom spustení sa pripojíš k sieti Wi-Fi vytvorenej Smarwi. Takto pripojíš svoje zariadenie k svojmu účtu na webovej stránke vektiva.online.
Potom pripoj Smarwi k domácej sieti Wi-Fi a môžeš ovládať zariadenie odkiaľkoľvek cez internet. Vetrať môžeš zo služobky, práce či dovolenky, vždy uvidíš, v akom stave sa okno nachádza a jedným kliknutím to zmeníš.
Výrobca myslel aj na jednoduchú inštaláciu, ktorá spočíva v nalepení držiakov. Stačiť ti na to bude pravítko/meter a pár montážnych obojstranných lepiacich pásov 3M, ktorú sú súčasťou balenia. Pri inštalácii stačí overiť minimálne rozmery potrebné pre inštaláciu, ktoré nájdeš v priloženom manuály alebo na webovej stránke. Smarwi je kompatibilné s klasickými EÚ oknami s funkciou ventilácie (tilt-turn) a dokážeš ho bez problémov nainštalovať bez potreby vŕtania a invazívneho zasahovanie do rámu okna či samotnej steny.
Ako Smarwi funguje?
Zariadenie sa skladá z telesa zariadenia, ktoré pripevníš na rám krídla, t. j. otváracia časť okna. Ako prvé nalepíš plastový hrebeň so zubami, ktorý musí vyčnievať kolmo smerom do miestnosti. Po osadení hrebeňa prilepíš na okraj krídla motorizovanú jednotku s motorčekom, cez ktorý prestrčíš hrebeň.
Motorček poslúži na priťahovanie hrebeňa od okna k stene a naopak. Vždy podľa toho, aký plán si nastavíš. Súčasťou motorovej jednotky je elektromechanická aretácia – po dokončení pohybu Smarwi zablokuje ďalšie otáčky motora a okno zostane pevne privreté s dokonalou izoláciou vonkajšieho zvuku.
Po ľahkej inštalácii ho zapojíš do elektrickej zásuvky a pred spustením ťa ešte čaká posledný krok – zapojiť Smarwi k internetu, o ktorého Wi-Fi sa postará riadiaca doska s 2,4 GHz Wi-Fi modulom. Pre dokončenie nastavenia sa prihlásiš k Wi-Fi sieti generovanej priamo Smarwi a potom môžeš previesť kalibráciu a ďalšie nastavenia podľa vlastnej potreby. Aby si ale mohol používať všetky pokročilé funkcie, k plnohodnotnému ovládaniu je potreba pripojiť Smarwi k domácej Wi-Fi sieti.
Ovládaš ho z mobilu aj PC
K dispozícii nebudeš mať žiadnu aplikáciu, ale to ti prekážať nemusí. Stačiť ti bude smartfón alebo PC – webovú stránku si ulož na plochu, čím ju budeš mať stále po ruke. Po úspešnom prihlásení k účtu a pripojení sa ti zobrazí riadiaci panel s jednoduchými úkonmi. Na začiatku je ale treba vykonať kalibráciu, ktorou si Smarwi zmeria rozdiel medzi zatvoreným oknom a čo najviac vyklopeným oknom na ventilácii.
Teraz ti už nič nebráni používať všetky pokročilé funkcie, v ktorých si príde na svoje akýkoľvek kutil. Finetuning myslel na všetky detaily, od rýchlosti riadiacej jednotky až po pohybovú silu či dokonca doladenie polohy zatvoreného okna. Toto všetko zabezpečí fakt, že Smarwi bude fungovať aj s oknami, ktoré vyžadujú špecifickejšiu pevnosť a starostlivosť.
Stať sa ale môže, že vonku vyčíňa búrka, a v tom prípade budeš musieť, napríklad večer alebo ráno, zavrieť okno. Nie je k tomu potrebná ani aplikácia, postačí aj bezpečnostné tlačidlo, ktoré prepája riadiacu jednotku s elektrinou. Po jednom stlačení pri ventilácii sa okno úplne zatvorí. Stlačíš ho znova, okno sa otvorí opäť do stavu ventilácie. Veľmi výhodné riešenie v prípade, že sa ti nechce siahať po mobile a máš tlačidlo niekde v blízkosti postele.
Ultimátne riešenie do starších bytov
Ako som už spomínal, Smarwi som využíval v spálni na staršom byte, ktorý bez vetrania pomerne rýchlo zatuchne a už po niekoľkých hodinách je vzduch nie veľmi dýchateľný. S automatickým vetraním sa táto situácia zmenila a vďaka funkcii plánovania som si nastavil vetranie podľa potreby – zaviesť si vieš vlastný plán vetrania počas celého týždňa v akýkoľvek čas.
Pri testovaní som zvolil rôzne intervaly časov, ako aj iné rozpätie otvorenosti rámu okna. Smarwi fungovala bezchybne aj na úkor množstva úkonov ani raz nepochybila, nič nevynechala a nevyvetraný vzduch prestal v danej miestnosti existovať. Plánov sa dá nastaviť viac, takže môžeš kombinovať a vyžívať automatickú ventiláciu na 100 %.
Pri starších bytoch môže byť ešte problém tesnenie okien, respektíve veľké nárazy vetra. Na siedmom poschodí je vietor poriadne cítiť, ale prefukovanie v prípade Smarwi nehrozí. Je totiž dôležité uviesť, že Smarwi okno nikdy nezatvorí, len ho dôkladne privrie a zatlačí silou jednotky.
Smarwi sa používa nielen v domácnostiach, ale aj v gastroprevádzkach, hoteloch, fitness centrách, priemysle, skladoch, školách, obchodných a kancelárskych priestoroch. Rieši napríklad problémy s ovládaním zle prístupných okien, automatickým vetraním v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou a zápachom alebo potrebu plánovať vetranie v pravidelných intervaloch.
Využitie nájdu samozrejme aj majitelia novostavieb či rodinných domov. Viem si Smarwi predstaviť nainštalované v akejkoľvek spálni bez ohľadu na to, či ide o starý byt alebo novostavbu. Dôležitým je v tomto bode prevažne spánok a zistil som, že toto zariadenie vyriešilo aj jeden z mojich najväčších problémov.
Zlepšuje spánok
Je jedno koľko wearables budeš mať cez noc na zápästí, vetranie a čerstvý prísun vzduchu bude pre mozog vždy veľmi dôležité. Hladina CO₂ má značný vplyv na kvalitu spánku, ale bez termostatu bolo náročné hodnotiť stav vzduchu v miestnosti. Preto som sa pozrel na celkový vplyv na spánok a dospel som k zaujímavým zisteniam.
Smarwi som testoval po dobu 14 dní, v grafe zobrazené ako 2. týždeň a 3. týždeň (obdobie pred koučingom a 1. týždeň som nebol na byte so Smarwi). Moje celkové skóre spánku bolo počas prvých siedmych dňoch testovania (2. týždeň v grafe)
Automatické vetranie mi však nezlepšilo len hladinu CO₂ v miestnosti, ale postaralo sa o jeden dôležitý pre mňa rušivý aspekt. Bývať v komplexe bytoviek spôsobuje vždy od 4.30 nad ránom rušivé zvuky. V mojom prípade to boli zvuky áut, trúbenia či cúvania nákladných vozidiel.
V tomto ohľade mi Smarwi náramne pomohlo, čo dokazuje aj graf nižšie. Pred koučingom a 1. týždeň v priloženej spánkovej analýze som býval mimo Bratislavy bez Smarwi. Na druhý týždeň som sa vrátil na byt a ponechal v spálni automatické vetranie po celú noc.
Až na 3. týždeň som začal využívať plánovanie nočného vetrania systémom: od 00.00 do 4.30, v tom čase sa okno automaticky zatvorí a otvorí opäť o 8.00. Výsledky sú viditeľné, a v mojom prípade potešujúce.
Počas 2. týždňa bola moja doba spánku na staršom byte v Petržalke 5 hodín a 37 minút. Po využívaní automatického otvárania okien sa môj spánok v treťom týždni v priemere zlepšil o 64 minút. Čo je presne ten stratený čas, ktorý ma budili zvuky z vonku. A nakoľko Smarwi funguje veľmi potichu, pohyb remeňa s prístrojom absolútne nepočuť a na spánok nemá žiadny vplyv.
API – ovládacie rozhranie pre vývojárov
Technologický nadšenci majú možnosť nahliadnuť do Smarwi ešte o niečo hlbšie. Zariadenie disponuje ovládacím rozhraním HTTP API, čo umožní napojiť jednotku do niektorých systémov inteligentných domácností. Ak vlastníš hlasového asistenta ako je napríklad Google Home alebo Amazon Alexa, môžeš ovládať Smarwi pomocou hlasových príkazov.
Jeho vlastné API ti umožní pripojiť sa k predpovedi počasia, akčným tlačidlám, plánovaniu udalostí v Kalendári Google a mnohým ďalším kombináciám. Môžeš napríklad použiť volania rozhrania API na nastavenie odpovede na hlasové príkazy asistentov v systéme IFTTT. Asistent potom odpovie napríklad na príkaz typu „OK Google, open my window in livingroom“ a Smarwi príkaz okamžite vykoná.
Otváranie a zatváranie okna pomocou HTTP API
Každé fyzické zariadenie (SMARWI) má svoje jedinečné ID ZARIADENIA. REMOTE ID a API KEY je možné získať po registrácii na vektiva.online (v menu pod položkou „API“) a sú spoločné pre všetky zariadenia pod tvojím účtom.
Príkazy potom budú vyzerať takto: https://vektiva.online/api/REMOTE_ID/API_KEY/DEVICE_ID/PRIKAZ
Všetky príkazy fungujú aj v bežnom webovom prehliadači. V mojom prípade som použil: vektiva.online/api/pgarmjvobv/dpcpz7g2i8/bcddc2517b3b/close – teda príkaz zatvoriť okno. Všetko funguje správne a okno sa zatvorilo. Po zadaní príkazu /open sa okno otvorilo
HTTP API samozrejme poskytuje oveľa viac príkazov, nielen OPEN a CLOSE. Nechýba ani možnosť otvoriť okno v rozmedzí 1 – 100 %. Príkaz by v takom prípade vyzeral takto: vektiva.online/api/pgarmjvobv/dpcpz7g2i8/bcddc2517b3b/close/50
Ostatné užitočné príkazy:
- stop: Zastavenie pohybu
- fix: Ovládanie uzamknutia / fixácie
- front: Naplánovanie spustenia akcie po určitom časovom intervale
- prio: Prioritné spustenie plánovaného podujatia
K čomu je to dobré? Týmto spôsobom si vieš integrovať Smarwi do vlastnému systému inteligentnej domácnosti. V prípade, že budeš mať v spálni väčšiu koncentráciu oxidu uhličitého alebo budeš napáchnutý z grilovačky, inteligentná domácnosť automaticky zavolá HTTP povel k otvoreniu okna a v tichosti ti do pár minút dopraje čerstvý vzduch.
Skvelé riešenie za málo peňazí
Môže sa zdať, že Smarwi sa nebude radiť medzi lacné technologické vychytávky, ale opak je pravdou. Cena jedného zariadenia začína od 169 eur. Balenie troch zariadení Smarwi stojí 466 eur a pokryješ ním všetky potrebné ventilácie v domácnosti.
V prípade potreby si môžeš zakúpiť aj všetky náhradné diely, či už budeš potrebovať hrebeň, napájací adaptér, predlžovací kábel či sadu lepiacich pásikov. V tomto ohľade myslela Vektiva na všetky detaily a na trh priniesli produkt, ktorý môže vyriešiť budúcnosť vetrania veľmi praktickým riešením.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Apple údajne pracuje na tajnom zariadení. Na trh príde prekvapivo skoro
Prvý Vision Pro bol totálne fiasko. Apple už chystá omnoho lacnejšiu verziu
Zlepšujú výkon, produktivitu aj zvuk. Toto je TOP 8 nástrojov na PC, ktoré by mal mať úplne každý
Toto je pravda o Playstation 5 Pro. Veľký test v milovaných hrách odhalil, či je hodný svojej vysokej cenovky
Ľudia hromžia: Ak chceš ďalej používať Windows 10, budeš musieť platiť
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
- Vedcov nechali s otvorenými ústami. Študenti postavili raketu, ktorou prekonali 20-ročný rekord
-
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Najúspešnejší slovenský film MIKI už tento týždeň uvidíš aj online. Vieme kde a kedy
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Vyrobili ich automobilky, ktoré už neexistujú. Toto je TOP 8 áut, ktoré sa navždy zapísali do histórie
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Najúspešnejší slovenský film MIKI už tento týždeň uvidíš aj online. Vieme kde a kedy
- Slováci o nich vôbec netušia. Expert prezradil tajné triky, ktorými ušetríš stovky eur na energiách
- Nikto ich nechce. Najväčšia autopožičovňa predáva 30-tisíc elektromobilov, dostali ju do miliardového mínusu
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
Padajú na Zem častejšie, než si myslíme. Aká je šanca, že našu planétu čoskoro zasiahne asteroid?
Microsoft hasí obrovskú blamáž. Vydal aplikáciu, ktorá zbiera o tebe údaje a mení nastavenia
Rozpoznala 100 miliárd skladieb. Ikonická aplikácia začínala ako SMS, Apple ju kúpil za 400 miliónov
Microsoft rieši kurióznu chybu vo Windowse. Ak si nedáš pozor, môžeš „ohluchnúť“ a vyrobiť trapas
Slovensko stavia na istotu. Nový jadrový zdroj posilní našu energetickú bezpečnosť
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené