Ako sme informovali aj v samostatnom článku, to čo malo byť pýchou slovenskej vedy a najvýkonnejším superpočítačom sveta v oblasti v AI, ohrozilo politikárčenie. Najnovšie sa podľa informácií RTVS možno žiadneho nového superpočítača na Slovensku nedočkáme.

Slovensko malo disponovať unikátnym superpočítačom, ktorý by v oblasti AI bol považovaný za najvýkonnejší na svete. Vedci z celého sveta by tak kvôli tejto technológii v hodnote 70 miliónov museli cestovať na Slovensko.

Stavba superpočítača patrí medzi hlavné projekty, na ktoré sa plánuje využiť finančné prostriedky zo slovenského plánu obnovy. Avšak, ako aj ďalšie digitálne projekty, aj táto investícia zaostáva. V dôsledku toho sa vláda rozhodla pre prijatie opatrení krízového riadenia.

„O tom superpočítači a presne o tom, čo ste sa pýtali, sme práve dnes hovorili, takže máme už v tom problém, máme niektoré projekty, ktoré sú vysoko rizikové a robíme všetko preto, aby sme to stihli. Keď niekto nebude schopný, ktorý to mal robiť, tak to budeme musieť dať na niekoho iného,“ uviedol pre RTVS minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD).

Peniaze na výstavbu superpočítača má získať Slovenská akadémia vied.

„Aktuálne, okrem iných oblastí, riešime i niekoľko zásadných otázok, ktoré budú mať kritický vplyv na výkon, zdroj a udržateľnosť superpočítača. Vítame akúkoľvek odbornú pomoc zo strany MIRRI SR a sme otvorení komunikácií o možnosti krízového riadenia,“ cituje RTVS generálnu riaditeľku Centra spoločných činností SAV Nikolu Kovaničovú.

Raši vyjadril, že by nebol rád, keby sa museli peniaze na superpočítač presunúť inde, aj keď majú byť určené na tento projekt. Avšak štátny tajomník mu oznámil, že pre prípad kritických situácií má pripravené aj alternatívne plány, ako napríklad plán B alebo plán C, hoci presný smer ich využitia zatiaľ neprezradil.

FonTech

Vláda diskutovala o rozpracovanom projekte, ktorý mal byť realizovaný s cieľom získať superpočítač. Zmluva na tento projekt bola uzatvorená v lete 2023, no hľadanie vhodného subjektu na jeho realizáciu trvalo dlho.

Bývalý minister investícií Peter Balík naznačil, že predchádzajúca vláda zanechala projekt v štádiu rozpracovania. Podľa neho od ich odchodu z úradu v októbri minulého roku až do februára tohto roku mohli byť pripravené prípravné trhové konzultácie a verejné obstarávanie, ktoré sú nevyhnutné pre realizáciu projektu.

Balík zdôraznil, že realizácia tejto investície je naplánovaná na koniec roku 2025 a konzultácie a obstarávanie môžu trvať aj niekoľko rokov. Avšak podľa neho by sa to v tomto prípade mohlo stihnúť do konca tohto roku. Predbežné informácie naznačujú, že vláda by mala na tomto týždňovom rokovaní zvažovať zmeny a presuny finančných prostriedkov v rámci plánu obnovy.

Sú tlaky, aby bol 10-krát slabší.

Ako v samostatnom článku pre portál FonTech.sk objasnil CEO spoločnosti Tachyum Radoslav Danilák, SAV nemusí byť optimálna voľba. „SAV v Bratislave stojí na určitom mieste, má určitý ekosystém a infraštruktúru. Keď sa pozriete na vedenia elektrickej energie, zistíte, že pôvodný superpočítač potrebuje zhruba 8 až 9 MW energie, 110 KV vedenie, čo v tejto oblasti chýba.

Kvôli SAV vyvlastniť pozemky, postaviť vedenia, a to len v priebehu pár mesiacov, je úplne nereálne. Jediný spôsob ako teda SAV môže mať nový superpočítač „u seba“ je ten, že klesne výkon aj spotreba energie až 10-násobne oproti pôvodným plánom,“ pokračoval Danilák.

FonTech

Tým pádom niečím, čo je v záujme len regiónu, alebo skupiny, ktorá to chce mať v Bratislave, utrpí celé Slovensko. Celá štúdia uskutočniteľnosti bola „ohnutá“ takým spôsobom, aby superpočítač vyhovoval týmto požiadavkám. Ďalšia vec je to, čo sa urobí zo 70 miliónmi eur, ktoré Slovensku dala Európska únia. Keďže počítač bude 10-krát menej výkonný, jeho financovanie bude o niečo menej náročné. V štúdii uskutočniteľnosti boli preto rôzne nápady vrátane toho, aby sa zamestnalo 100 až 150 ľudí, ktorí sa o tento superpočítač budú starať,“ dodal.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú