Niektoré domácnosti vo väčších mestách už absenciu pripojenia na internet nepociťujú. Je rýchly, spoľahlivý a ponúka štandard, ktorý v dnešnej technologicky zabehnutej dobe spoločnosť vyžaduje.

Horšie je to však už s pripojením na internet v iných lokalitách Slovenska, a nie je ich málo, kde je kvalita veľmi nízka. Ide o tzv. „biele mestá“, ktoré zaostávajú za zvyškom Slovenska. Bielymi mestami sa nazývajú všetky oblasti a mestá, ktoré majú nedostatočné alebo žiadne internetové pripojenie.

Slovensko z mapy odstráni „biele mestá“

Do boja proti nekvalitnému internetu sa preto púšťa združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré by mohlo prispieť Slovákom na lepšie časy. Ako uviedlo ZMOS, podarilo sa im podpísať spoločné Memorandum o spolupráci so všetkými troma distribučnými spoločnosťami pôsobiacimi na západe, strede a východe Slovenska.

V Memorande sa konkretizujú snahy všetkých štyroch strán pre posilnenie budovania tzv. Energooptiky ako súčasti distribučnej sústavy. Táto infraštruktúra môže byť nápomocná nielen štátnej správe a samospráve vo všetkých regiónoch Slovenska, ale aj ostatným subjektom pôsobiacim v socio-ekonomickej oblasti, turistickom ruchu a podobne. Jej cieľom je tiež pomôcť samotným občanom pri odstraňovaní tzv. bielych miest. Teda takých, ktoré majú nedostatočné alebo žiadne internetové pripojenie. Medzi záväzkami SR voči EÚ pre gigabitovú spoločnosť do roku 2030 je aj zabezpečenie ultra rýchleho internetového pripojenia pre všetky domácnosti.

Freepik (úprava redakcie)

Prevádzkovatelia distribučných sústav – Západoslovenská distribučná, a.s (ZSD), Stredoslovenská distribučná, a.s. (SSD) a Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD) – pri zdieľaní Energooptiky (ako významného komunikačného a dátového prvku siete) prospešnej aj pre telekomunikačné, automobilové a iné odvetvia, dokážu samospráve pomôcť pri zabezpečení verejnoprospešných služieb.

Za zvyškom EÚ značne zaostávame

Európska komisia v reporte o stave slovenskej Digitálnej Dekády 2024 jasne deklarovala, že jednou z hlavných slabých stránok alebo oblastí, ktoré potrebujeme zlepšiť, je infraštruktúra pripojiteľnosti. Zo 69 % domácností v súčasnosti pokrytých VHCN má Slovensko 10 % rozdiel v porovnaní s úrovňou pokrytia EÚ. Značne zaostáva aj pokrytie vidieka.

Táto iniciatíva v podobe Memoranda bude mať pozitívny dopad na kvalitu života našich občanov. Zlepší sa prístup k digitálnym službám, vzdelávaniu, zdravotnej starostlivosti a ďalším kľúčovým oblastiam,“ doplnil informácie štátny tajomník MIRRI SR Ivan Ivančin.

Memorandum je významným krokom k modernizácii miest a obcí. Malo by priniesť výrazné zlepšenie v poskytovaní verejných služieb pre občanov a podporí aj rozvoj Slovenska.

Jedným z cieľov Memoranda je takisto odstrániť legislatívne a administratívne bariéry pri budovaní Energooptiky. Medzi ne patria napríklad aj existujúce nepovolené stavby a zariadenia, ktoré dnes rôzne subjekty na elektrické vedenia svojvoľne umiestňujú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú