WiFi siete patria medzi tie zraniteľnejšie oblasti, v ktorých každé zneužitie bezpečnostnej diery môže viesť k nemalým následkom. Jednu takú objavili aj výskumníci zo slovenského ESETu, pričom doteraz sa o nej vôbec nevedelo. Zraniteľných zariadení sú milióny, no našťastie sa dá chyba opraviť aj jednoduchou aktualizáciou – píše Neowin.
Bezpečnostná chyba nesie názov Kr00k (CVE-2019-15126) a nachádza sa v mnohých routeroch, AP zariadeniach a ohrozené sú dokonca aj mobilné telefóny. Zraniteľnosť spočíva v tom, že sieťová komunikácia poškodeného zariadenia je šifrovaná pomocou nulového šifrovacieho kľúča (sú zašifrované samými nulami) a prípadný útočník tak má pomerne jednoduchý spôsob, ako dešifrovať pakety prúdiace v danej sieti.
Postihnutých je niekoľko miliónov zariadení
Chyba podľa ESET-u bola objavená takpovediac náhodne, keď spoločnosť testovala zariadenie Amazon Echo na chybu KRACK, ktorá bola objavená ešte v roku 2017. Chyba sa prejavuje po odpojení od WiFi siete, k čomu môže dôjsť aj napríklad v prípade slabého signálu. Samotné odpojenie môže podľa spoločnosti spôsobiť aj útočník. Opakovaným pripojovaním zariadenia k sieti je možné zachytiť množstvo sieťových paketov, ktoré môžu obsahovať citlivé informácie.

Kr00k má ovplyvňovať všetky zariadenia, ktoré využívajú čipy od Broadcom a Cypress. Ide o najbežnejšie čipy, ktoré sa využívajú po celom svete. Dokonca aj vo vybraných mobilných zariadeniach od spoločností Apple, Samsung, Google, Xiaomi a v mnoho ďalších.
V ohrození je tak niekoľko miliónov, ba až miliárd zariadení. S pozitívnym výsledkom boli testované tieto zariadenia:
- Amazon Echo 2. generácia
- Amazon Kindle 8. generácia
- Apple iPad mini 2
- Apple iPhone 6, 6S, 8, XR
- Apple MacBook Air Retina 13″ 2018
- Google Nexus 5
- Google Nexus 6
- Google Nexus 6S
- Raspberry Pi 3
- Samsung Galaxy S4 GT-I9505
- Samsung Galaxy S8
- Xiaomi Redmi 3S
- Asus RT-N12
- Huawei B612S-25d
- Huawei EchoLife HG8245H
- Huawei E5577Cs-321
Ak sa v tomto zozname nachádza aj tvoje zariadenie, určite by si mal skontrolovať v nastaveniach, prípadne na stránkach výrobcu dostupnosť najnovšieho firmvéru. Rovnako sa to odporúča aj u zariadení mimo tohto zoznamu, nakoľko túto chybu môžu taktiež obsahovať.
Cyber

Útočníci získali prístup k vyše 500 miliónom telefónnych čísiel cez únik Facebooku. Bot ich potom predáva na Telegrame

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Šíri sa automaticky cez WhatsApp. Slovák odhalil nebezpečný vírus, ktorý útočí na Androidy

Po zapnutí ihneď začali komunikovať s Ruskom. Britská vláda dala školákom notebooky plné malvéru

Výtržníčka z Washingtonu chcela predať ukradnutý notebook ruským tajným službám. Vyšetruje ju FBI
