Elektronické občianske preukazy sú v našej krajine vydávané už od roku 2013. Tieto preukazy totožnosti majú platnosť 10 rokov, no podľa informácií občianskeho združenia Srdcom doma končí platnosť certifikácie v prípade stoviek tisíc eID preukazov už v polovici budúceho roka. Slovensko tak musí riešiť ich výmenu a prípadné zlepšenia, ktoré by umožnili zjednodušiť ich využitie. O týchto novinkách informovalo o.z. Srdcom doma v tlačovej správe.

Občianske preukazy s elektronickým čipom sa stali na Slovensku zaužívaným dokladom totožnosti občanov, ktorí ho môžu získať už niekoľko rokov. Elektronický čip na tomto preukaze umožňuje komunikáciu s úradmi a využitie elektronického podpisu, k čomu je však potrebný počítač a špeciálna čítačka.

Po 7 rokoch od začiatku vydávania týchto eID preukazov sa čoskoro skončí platnosť certifikácie, ktorá umožňuje podpisovať dokumenty kvalifikovaným elektronickým podpisom.

Vláda musí vymeniť až 400 000 občianskych preukazov s elektronickým podpisovaním. V budúcom roku prídu o certifikáciu

Hoci sú samotné preukazy vydávané od roku 2013 platné do roku 2023, práve platnosť certifikácie môže od polovice budúceho roka ovplyvniť stovky tisíc Slovákov, ktorí by bez výmeny nemohli využívať elektronický podpis.

Podľa informácií o.z. Srdcom doma sa má jednať až o 400 000 takýchto občianskych preukazov, ktoré je potrebné vymeniť už v priebehu budúceho roka. Navyše, spolu s touto výmenou by vláda mohla zvážiť a využiť aj prípadné vylepšenia, ktoré by používanie eID preukazov výrazne zjednodušili.

Zobraziť celú galériu (0)
MV SR (úprava redakcie)

S návrhmi na zlepšenie fungovania týchto preukazov oslovili o.z. Srdcom doma aj vládu v susednej Českej republike a predložené vylepšenia by si mohlo osvojiť aj Slovensko. Spolu so spoločnosťou inezis s.r.o. totiž môže mať vláda k dispozícii aj technologické riešenia, ktoré by občanov pri používaní elektronických občianskych preukazov odbremenili od používania čítačky a potrebného pripojenia cez notebook alebo počítač.

Využitie eID preukazov môže byť s novými možnosťami omnoho jednoduchšie. Ich implementácia je ale otázna

Bolo by možné totiž využiť mobilnú aplikáciu a so smartfónmi vybavenými NFC čipmi by sa tak mohli ľudia prihlasovať a preukázať svoju totožnosť aj bez vyššie spomenutých prostriedkov. Takéto riešenie by zároveň otvorilo možnosť pre elektronický občiansky preukaz v smartfóne, prostredníctvom ktorého by následne mohli občania Slovenska preukázať svoju identitu a využiť elektronické podpisovanie aj pri komunikácii s úradmi.

Ďalšou avizovanou novinkou zo strany združenia Srdcom doma má byť podpora online hlasovania pre poslancov, ktorí by tak mohli pomocou smartfónu hlasovať aj v prípade, ak sa zasadnutia nemôžu zúčastniť. Týmto spôsobom by si tak už žiaden poslanec nenašiel výhovorku, prečo neodovzdal svoj hlas.

Takéto riešenie by bolo vhodné pre poslancov v obecných zastupiteľstvách, pri hlasovaní vo verejných inštitúciách či rôznych organizáciách. Návrh občianskeho združenia zahŕňa aj využitie mobilného elektronického OP v aplikácii na správu žiadostí o volebné hlasovacie lístky a preukazy.

Predošlá vláda nekonala. Ostal rad na súčasných ministroch

To, či sa Slovensko rozhodne vylepšiť využitie elektronických občianskych preukazov a implementovať aj niektoré zo spomínaných technológií, je zatiaľ stále otázne. V každom prípade je však výmena eID s končiacou certifikáciou pre elektronické podpisovanie potrebná.

Problém, ktorý predošlá vláda neriešila, tak ostal na starosť aktuálnej vláde a MIRRI (Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie), ktoré musí vypísať aj transparentné výberové konanie na obstaranie nových elektronických preukazov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú