V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

Na Slovensku sa pripravuje významná inovácia v oblasti digitalizácie štátnych služieb. Digitálne občianske a vodičské preukazy by mohli byť verejnosti dostupné na prelome februára a marca 2025.

Ministerstvo vnútra zároveň pripravuje širší projekt digitálnej peňaženky, ktorý by mal postupne zahŕňať všetky dôležité doklady. Pilotná fáza projektu sa má začať v úvode roka 2025, potvrdil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v rozhovore pre TASR.

Ministerstvo plánuje spustiť projekt v dvoch fázach. Prvým krokom bude pilotná prevádzka, ktorá umožní testovanie systému na obmedzenej vzorke používateľov. „Nasadíme toto skúšobné riešenie tak, aby sme vychytali všetky technické muchy a následne mohli aplikáciu sprístupniť širokej verejnosti,“ uviedol Šutaj Eštok.

Do testovacej skupiny budú zahrnutí vybraní používatelia, ktorí dostanú prednostný prístup k aplikácii digitálnej peňaženky. Po úspešnom otestovaní budú digitálne doklady postupne sprístupnené všetkým občanom, pričom ministerstvo očakáva, že ich používanie sa začne na jar 2025.

Ministerstvo vnútra SR

Čo je digitálna peňaženka?

Digitálna peňaženka bude modernou mobilnou aplikáciou, v ktorej si občania budú môcť uchovávať digitálne verzie svojich dokladov. Na začiatku budú k dispozícii digitálny občiansky a vodičský preukaz, neskôr sa pridajú aj ďalšie dokumenty, ako zbrojný preukaz či doklady na komunikáciu so štátom.

„Naším cieľom je, aby všetky potrebné doklady, ktoré dnes musia občania nosiť v peňaženke, boli dostupné na jednom mieste, a to priamo v ich mobilnom telefóne,“ vysvetlil minister. Podľa neho bude implementácia ďalších dokladov prebiehať počas roka 2025, aby bol projekt plne funkčný do konca roka.

Freepik (Úprava redakcie)

Preškolenie a príprava inštitúcií

K zavádzaniu digitálnych dokladov je potrebné preškoliť prvé zložky, ktoré ich budú akceptovať. Polícia, ako prvý orgán štátnej správy, musí byť pripravená prijímať a kontrolovať elektronické doklady. „Začiatkom budúceho roka budeme intenzívne školením pripravovať naše policajné zložky, aby bol prechod na digitálne doklady plynulý,“ uviedol Šutaj Eštok.

Po polícii by mali nasledovať aj ďalšie štátne inštitúcie. Tým sa zabezpečí, že elektronické doklady budú plnohodnotne akceptované vo všetkých sektoroch, ktoré si vyžadujú preukázanie identity či oprávnenia občana.

Ministerstvo vnútra verí, že Slovensko bude zavedením digitálnych dokladov lídrom digitalizácie verejných služieb v rámci Európskej únie. Podľa ministra sa Slovensko stane jednou z prvých krajín, ktoré túto technologickú novinku plne implementujú. „Sme priekopníkmi v tejto oblasti a verím, že náš model digitálnych dokladov bude slúžiť ako vzor aj pre ostatné krajiny EÚ,“ vyhlásil Šutaj Eštok.

Digitálne doklady sú v súlade s európskou legislatívou, ktorú Slovensko v tomto roku implementovalo do svojho právneho poriadku. Po plnom zavedení budú elektronické doklady akceptované vo všetkých členských krajinách EÚ, čo výrazne uľahčí komunikáciu a administratívu nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP