Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Projekt lietajúceho auta z dielne Štefan Kleina s názvom AirCar zrejme našim fanúšikom netreba bližšie predstavovať. Najnovšie však portál BBC informuje, že AirCar upútal pozornosť čínskej firmy. Spoločnosť Hebei Jianxin Flying Car Technology Company so sídlom v Cangzhou zakúpila exkluzívne práva na výrobu a používanie lietadiel AirCar v bližšie nešpecifikovanej oblasti.

Lietajúce auto

Ako sme ťa informovali aj v samostatnom článku, za prototypom AirCar stojí Štefan Klein a jeho spoločnosť Klein Vision. Dizajnér sa 6 rokov podieľal aj na projekte AeroMobilu, ktorý v roku 2011 spoluzakladal s Jurajom Vaculíkom. V roku 2017 sa však cesty oboch podnikateľov po sporoch rozdelili, v prípade AeroMobilu sa hovorilo aj o nevyplatených mzdách.

KleinVision

Čína, ktorá bola lídrom vo vývoji revolúcie elektromobilov, teraz aktívne vyvíja riešenia lietajúcej dopravy. Minulý mesiac spoločnosť s názvom Autoflight vykonala skúšobný let dronu s pasažiermi medzi mestami Shenzhen a Zhuhai. Cesta, ktorá trvá autom tri hodiny, bola podľa dostupných informácií dokončená za 20 minút, hoci v lietadle neboli žiadni pasažieri.

Najnovšie teraz čínska spoločnosť Hebei Jianxin Flying Car Technology Company získala výhradné práva na výrobu a prevádzku lietadiel AirCar v určitom regióne Číny. Na rozdiel od vyššie spomínaných dronov ale AirCar vyžaduje na vzlet a pristátie vzletovú a pristávaciu dráhu, čím sa odlišuje od modelov s vertikálnym vzletom a pristátím (VTOL).

Spoločnosť KleinVision, ktorá stojí za AirCar, zatiaľ o predajnej cene tejto technológie mlčí. AirCar však v roku 2022 získal osvedčenie o letovej spôsobilosti od slovenského dopravného úradu.

Hoci predaj predstavuje významný posun v oblasti osobnej dopravy, stále pretrvávajú výzvy vrátane infraštruktúry, regulácie a akceptácie zo strany verejnosti. Dá sa však povedať, že týmto krokom si Čína zabezpečuje dominanciu v ďalšej oblasti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú