V boji s koronavírusom sa snažia pomáhať aj technologické spoločnosti. Nezaháľajú ani tie slovenské, ktoré sa snažia vyvíjať rôzne aplikácie. Medzi ne môžeme zaradiť napríklad aplikáciu PAULA, ktorá ťa dokáže upozorniť na zabudnuté rúško či aplikáciu covid19-ZostanZdravy za ktorou stojí známa spoločnosť Sygic.
O tejto aplikácii sme informovali v samostatnom a detailnom článku. Cieľom aplikácie je spomaliť šírenie nákazy a bola vytvorená zadarmo.

Aplikácia je dostupná pre operačný systém Android a iOS. Najnovšie si ju už dokonca môžeš aj stiahnuť v Obchode Play alebo App Store. Objavujú sa už dokonca aj prvé recenzie, ktoré však nie sú príliš pozitívne. Používatelia aplikácii vyčítajú nie príliš dobrú funkcionalitu a hlavne chýbajúce štatistiky ohľadne počtu nakazených.
„Moje prvé kroky smerovali do mapy okresu Stará ľubovňa. 0 prípadov, ospevujete appku a nie ste schopní prebrať štatistiky niekoľko týždňov staré. Viac mi už netreba. Appka odinštalovaná, ostávam s pozdravom,“ vyjadril sa jeden z recenzentov v obchode Play.
Princíp aplikácie je veľmi jednoduchý. Po inštalácii je potrebné povoliť prístup k Bluetooth, GPS a push notifikáciám, ktoré majú informovať pacienta. Bluetooth je technológia na rozoznanie blízkosti kontaktu od 1 do 20 metrov a je možné prostredníctvom nej analyzovať presnú vzdialenosť iných zariadení v okolí.
Narozdiel od GPS, táto technológia výborne funguje aj na miestach ako letiská, obchodné domy, lietadlá, električky či v iných uzavretých priestoroch.
V prípade, že telefón rozpozná iné Bluetooth zariadenie v jeho blízkosti a táto doba prekročí určitú dĺžku, zapíš si GPS pozíciu a anonymný údaj oboch zariadení na server. Bluetooth informácia iného zariadenie je potrebná na spätné identifikovanie push notifikácií, ktorého majiteľ mohol byť vystavený ochoreniu.
Súčasťou aplikácie má byť aj funkcionalita skenovania tváre, ktorej úlohou je dohliadať nad dodržiavaním nariadenej karantény. Používateľ pridá adresu, na ktorej bude izolovaný, telefónne číslo a svoju selfie. Zdravotníci mu môžu počas karantény následne kedykoľvek poslať kontrolnú push notifikáciu alebo SMS, či dodržiava karanténu.
Je pochopiteľné, že aplikácia ešte môže vykazovať chybovosť alebo nepresnosť. Vývojári sa vzhľadom na situáciu snažili aplikáciu vytvoriť v rekordne krátkom čase za ťažkých podmienok. Preto rozhodne netreba nad aplikáciou „lámať palicu“.
Teraz čítajú

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Facebook čelí novému megaproblému. Hackeri si vedia denne spojiť milióny e-mailových adries s používateľmi siete

Čína predstavila aplikáciu pre udavačov. Vláda odhalí obyvateľov, ktorí hanobia tamojší režim

Facebook čelí gigantickej žalobe z Česka. Na súd sa obrátil majiteľ známych kasín kvôli reklame, žiada vysoké odškodné

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Kritický problém WhatsApp. Ľudia môžu natrvalo stratiť prístup k účtu, stačí na to jednoduchý „trik“

AKTUALIZOVANÉ Clubhouse sa ohradil voči kauze s únikom dát. Problémy s bezpečnosťou súkromia ľudí ale pretrvávajú
Články, ktoré hýbu svetom

Elektrický Volkswagen je kráľom. Poznáme svetové auto pre rok 2021

Ďalšia obeť polovodičovej krízy: Peugeot je nútený montovať zastaraný komponent do svojho slávneho modelu

Mladí vedci pestujú mäso v laboratóriu. Novinkou, ktorú uznáva Gates, chcú nahradiť zvieratá a ohromiť Slovákov

Príbeh podnikateľa roka: Martinus uveril internetu už v roku 2000, teraz je najväčším online kníhkupectvom
