Slovenský startup Tachyum je opäť o krok bližšie k prvému univerzálnemu procesoru na svete, ktorý dokáže hladko prepínať medzi rôznymi pracovnými zaťaženiami, čo umožňuje prevádzkovať aplikácie HPC, hlboké strojové učenie, XAI, bio AI či iné druhy umelej inteligencie.

Iba pred týždňom dokázal Tachyum v Santa Clara v Kalifornii demonštrovať, že jeho univerzálny procesor patrí medzi úzku špičku tých najlepších. Univerzálny procesor Prodigy beží dokonca rýchlejšie, ako akýkoľvek iný procesor vrátane čipov od spoločností NVIDIA, Intel, HPC alebo AI.

Vo svojej tlačovej správe firma taktiež uvádza, že „procesor prekonáva najrýchlejšie procesory Xeon pri 10-krát nižšej spotrebe na jadro pri zaťažení na úrovni dátových centier a prekonáva aj najrýchlejšie grafické karty od Nvidie na skúšobných a intervenčných neurónových sieťach pre umelú inteligenciu“

Najnovší míľnik dosiahol slovenský startup v oblasti verifikácie, vďaka čomu sa míľovými krokmi približuje k úspešnému odladeniu všetkých chýb ešte pred dokončením finálneho produktu.

Tento míľnik Tachyum dosiahol vďaka dizajnu a vysokému výkonu procesora, ktorý dokáže vykonávať inštrukcie pri veľmi vysokých rýchlostiach a tiež má implementovanú infraštruktúru na automatickú kontrolu správnych výsledkov z Verilog RTL.

Prostredníctvom implementovanej verifikácie procesor Prodigy generuje správne výsledky a výkon v testovacích programoch. Ďalej dokáže detegovat nesprávne odhady kompilátora týkajúce sa závislosti na pamäti, pričom objavené chyby následne obnoví a vygeneruje správne výsledky.

„Rozhodli sme sa vyrobiť najvýkonnejší procesor s najnižšou spotrebou energie a nákladovo najefektívnejší procesor pre trhy hyperscale, HPC a AI a tieto míľniky dokazujú, že tieto ciele dosahujeme. S produktom, ktorý je rýchlejší než najrýchlejší čip Intel Xeon alebo NVIDIA A100, sa Prodigy blíži všetkým stanoveným cieľom a je na dobrej ceste, aby debutoval podľa plánu v budúcom roku.“ uviedol zakladateľ a CEO Tachyum Dr. Radoslav Danilák.

Vlajkový produkt, ktorý sa v roku 2021 dostane do sériovej výroby, je 64-jadrový procesor s jednotlivými jadrami usporiadanými v mriežke 8×8, pričom každé jadro je prepojené so „susedom“ pomocou synchrónnych spojení. Každé jadro pracuje na frekvencii 4 GHz.

Ešte pred tým, ako sa začne sériová výroba, je potrebné dosiahnuť jeden dôležitý míľnik. Tým je získanie úplne funkčného prototypu čipu FPGA (Field programmable gate array) už koncom tohto roka. O všetkých dôležitých predchádzajúcich krokoch sme ťa už v máji informovali prostredníctvom tohto článku.

Predchádzajúci míľnik teda spočíval v zostavení komponentov a ich prepojení. Najnovší míľnik v oblasti hardvéru – a výsledný nástroj – spočívajú v tom, že procesor Prodigy produkuje správne výsledky a výkon v testovacích programoch. Prodigy teraz objaví nesprávne odhady kompilátora týkajúce sa závislosti na pamäti, pričom ich deteguje, obnoví a následne vyprodukuje správne výsledky.

Freepik

V súčasnosti je dokončených viac ako 90 % plochy čipu s overeným podrobným fyzickým dizajnom a vďaka IP dodávateľovi dokáže procesor čítať a zapisovať z komunikačnej siete do hardvérových modelov DDR5 DIMM.

Ďalej má procesor prepojené globálne hodiny z jadier PLL na Prodigy a integrované kľúčové radiče ako PCIE 5,0, 112Gb SERDES, USB, GPIO či RAMBIST. Svoju jedinečnú univerzálnosť čip dokazuje aj prevádzkovaním starších binárnych kódov akými sú x86, ARM a RISC-V.

Keďze procesor Prodigy dokáže hladko a dynamicky prepínať medzi rôznymi pracovnými zaťaženiami (rôzne druhy záťaže pre umelú inteligenciu, dátové centrá, neurónové siete) a to na jedinej homogénnej platforme procesorov,  nevyužité servery sa môžu podľa potreby využívať ako ad hoc AI alebo HPC siete.

Vďaka spomínaným nízkym nákladom a jedinečnej univerzálnosti oproti iným konkurenčnými procesorom je procesor Prodigy schopný spoločnostiam ako Google, Amazon a Facebook ušetriť ročne rádovo niekoľko miliárd dolárov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú