Windows 10 je tu s nami už niekoľko nezanedbateľný rokov a od svojho štartu ponúkol konzumentom bezplatný prechod z Windows 7. Portál Živě.cz ako prvý upozornil na zaujímavé štatistiky z používania „7-čky“ v Česku, my sme sa pozreli na štatistiky z našej krajiny, ktoré naznačujú, že sa Slováci najobľúbenejšieho operačného systému nemienia zbaviť.

Microsoft ukončil podporu Windowsu 7 v podobe ďalších aktualizácií začiatkom minulého roka, a keďže ho viaceré konglomeráty aj naďalej podporujú, viď napríklad Google prisľubujúci podporu Chromu minimálne do januára 2022, jeho používateľská základňa klesá až príliš pomalým tempom.

Zobraziť celú galériu (4)
Wikipédia (Úprava redakcie)

Windows 7 naďalej využíva veľa ľudí, opakuje rovnaký vzorec, ako pri Windows XP

Microsoft niekoľko rokov upúšťal od zásadných aktualizácií a najmä v technicky menej zdatných kruhoch operačný systém postačoval aj naďalej, a tak títo jedinci nevideli dôvod k prechodu na novší systém.

Podľa portálu agregujúceho štatistiky získavané zo strojov pripojených k internetu gemiusRanking.com niečo málo cez 20 % Slovákov pripojených skrz počítače k internetu stále využíva Windows 7.

gemiusRanking

Najpoužívanejší je samozrejme Windows 10 s takmer 64 % podielom, pričom od kontroverzného Windowsu 8 dali ruky na preč snáď všetci Slováci. Zaujímavým údajom je miera využívania Windows XP, ktorá sa stále drží na 1,43 % a Windows 8.1 s takmer 6 %.

Pri porovnaní najobľúbenejších Windowsov aj u Slovákov môžeme vidieť dva zásadné míľniky. Prvým je jar/leto 2016, kedy sa sme sa dočkali prvého schodu ako v náraste využívania Windows 10, tak aj poklesu Windows 7.

gemiusRanking

Po následnom pomerne konštantnom raste a takmer identickom klesaní sme narazili na druhý skok v januári 2020, kedy Microsoft oznámil, že s Windowsom 7 plánuje nadobro skoncovať. Ako však môžeme vidieť vyššie, ubehol rok a základňa fanúšikov sa zmenšila len o 8 %.

gemiusRanking

Na ďalšom grafe pozorujeme, že najlepšie spomedzi okolitých krajín je na tom Česká republika s niečo málo cez 14 % aktívnymi používateľmi, pričom najhoršie je na tom Ukrajina s takmer 43 % základňou Windows 7.  Zároveň upozorňujeme, že v databáze sa nenachádza Rakúsko, respektíve Nemecko.

Dokedy bude mať Windows 7 tak veľké zastúpenie?

V blízkej budúcnosti sa s najväčšou pravdepodobnosťou dočkáme podobnej schémy správania, ako pri Windows XP spred niekoľkých rokov, keďže Microsoft bude sedmičku z hľadiska programu rozšírenej aktualizácie zabezpečenia (ESU) podporovať až do roku 2023.

ESU je špeciálny program zachraňujúci veľké spoločnosti pred prechodom na nové verzie Windowsu. Funguje formou ročných, nie najlacnejších licencií, pričom podľa portálu ZDNet stojí licencia v prípade Windows 7 Pro prvý rok 50 dolárov, druhý rok 100 dolárov a za posledný rok až 200 dolárov.

Ceny sú ale uvádzané za jedno zariadenie a v prípade, že bude chcieť firma využívať v roku 2023 aj naďalej počítač s Windows 7, musí mať predplatené predchádzajúce ročné plány. Rok 2023 si neprávom prebrali aj všetky ostatné softvérové spoločnosti ako pevne stanovený míľnik, do ktorého môžu svoj softvér prispôsobovať tomuto dnes už archaickému operačnému systému.

Môžeme len fabulovať, že väčšina základne Windows 7 zo Slovenska pochádza z firemného sektoru. Títo používatelia pravdepodobne upustia od systému až v prípade ukončenia bezpečnostných záplat Microsoftom, kedy následne skončí aj podpora od tretích strán. Skôr ako v roku 2023 to však určite nebude.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú