Obrovský boom zažíva z dôvodu prebiehajúcej pandémie koronavírusu aj šírenie dezinformácií a hoaxov, ktoré je veľmi obľúbené aj na Slovensku. Posledne sme tu mali video lekára, ktorý vírus popieral, či opätovné spájanie testovania s čipovaním a 5G sieťami. Tentokrát si však jeden z konšpirátorov „zgustol“ na šírení informácií o údajných úplatkov za uvedenie príčiny smrti ako ochorenie COVID-19, pričom stiahol chvost až keď mu na dvere zabúchali strážci zákona, informuje stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR na svojom Facebooku.

Hrdina na internete sa zľakol polície

Hoaxy ohľadom situácie s koronavírusom nie sú na slovenskom Facebooku ničím novým a okrem uletených správ o ovládaní nanobotmi sa na sociálnej sieti vyskytujú aj prípady, kedy dezinformátori šíria „overené“ informácie od inej osoby.

Tak tomu bolo aj v najnovšom prípade priloženého hoaxu, kedy jeho šíriteľ najprv tvrdil, že nepozná nikoho v svojom okolí s príznakmi alebo potvrdeným koronavírusom a následne pokračoval so „100 % pravdivým príbehom od švagrininej známej“, s ktorým bol dokonca ochotný vypovedať aj pred NAKA.

Známej údajne zomrela stará mama a úrady od nej žiadali uviesť príčinu smrti ako ochorenie COVID-19, za čo jej mali ponúknuť odmenu 1000 eur. Ako to už býva zvykom, príspevok sa tešil veľkej obľube a zdieľalo ho vyše 4000 ľudí. Opätovné šírenie takýchto „overených“ informácií nakoniec skončilo až u policajných zložiek, ktoré konšpirátorovi zaklopali na dvere.

„Autor uviedol, že išlo o sprostredkované, neoverené informácie, ktoré mu poskytla iná osoba. Polícia išla aj za touto osobou, ktorá uviedla, že aj ona to počula sprostredkovane a nevie k nim nič viac povedať,“ uviedla v príspevku Polícia SR. 

Stránka polície tiež zverejnila link na zdroj hoaxu, ktorý sa momentálne nachádza v jednej „známej“ dezinformačnej skupine. Boj proti hoaxom však na Slovensku nevedie len polícia. So strážcami zákona spolupracuje napríklad aj Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré nedávno podalo žalobu na jeden z najväčších konšpiračných webov na Slovensku – Bádateľ.net, ktorého stránka na Facebooku bola dokonca určitý čas nefunkčná.

Okrem toho sa však na svojej platforme snaží robiť poriadok aj samotný Facebook, ktorý využíva dostupné prostriedky k tomu, aby zamedzil alebo minimalizovať šírenie dezinformačných a konšpiračných správ či hoaxov.

Policajné zložky však považujú šírenie dezinformácií v súvislosti s koronavírusom za obzvlášť nebezpečný nástroj, ktorý má potenciál fatálne ovplyvniť životy obyvateľov a v prípade potreby môže podobné statusy posunúť na prešetrenie kriminálnej polícii, čo nedávno pre FonTech.sk potvrdila aj hovorkyňa Prezídia PZ SR, pplk. Ing. Denisa Bárdyová.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú