Niektorí slovenskí podnikatelia si môžu aj tento rok vydýchnuť. Občianske združenie Slovensko.Digital v spolupráci s dobrovoľníkmi opäť prináša službu Priznanie.Digital, cez ktorú môžu živnostníci s paušálnymi výdavkami podávať daňové priznanie za rok 2022.

Taktiež je prostredníctvom portálu možné požiadať o odklad daňového priznania, čo je umožnené podnikateľom s príjmom zo Slovenska aj zahraničia. „Vyplnenie aplikácie trvá pár minút, je jednoduché, prehľadné a bezpečné,“ uviedlo združenie v minuloročnej tlačovej správe.

Nie je tu prvý rok

Táto služba tu nie je prvýkrát. Pri podávaní daňového priznania za daňový rok 2020 pomohla dokopy až 1500 ľuďom. Aj tento rok je podmienkou, že si samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) musí uplatňovať paušálne výdavky.

Služba zároveň nepodporuje iné príjmy ako zo živnosti a zamestnania, daňové bonusy na zaplatené úroky, daňové straty, prácu na dohodu, SZČO starobných dôchodcov, záväzky a pohľadávky (tabuľka 1b), príspevky z prvej pomoci a príjmy zo zahraničia.

Požiadať o odklad daňového priznania, čo služba umožňuje, si ale môžu aj osoby s príjmom zo zahraničia.

Stačí pár minút

Projekt vznikol spoluprácou skupiny dobrovoľníkov a daňových poradcov, ktorí každý rok pracujú na aktualizácii návodu aj aplikácie,“ uvádza sa na webe služby.

Screenshot/Priznanie.Digital

Na použitie služby je nevyhnutné mať funkčné prihlasovanie na Finančnú správu. Okrem toho treba mať funkčný elektronický podpis, teda aj príslušný typ občianskeho preukazu. Alternatívou však môže byť uzatvorená dohoda s Finančnou správou na prihlasovanie identifikátorom a heslom.

Po odsúhlasení podmienok služby stačí vyplniť údaje a stiahnuť daňové priznanie ako súbor vo formáte XML. O výške dane je používateľ upozornený ešte pred stiahnutím dokumentu.

Užívatelia sa v žiadnom prípade nemusia obávať o bezpečnosť svojich údajov. Pri opustení alebo obnovení webstránky sa dáta okamžite vymažú. Údaje zadané v aplikácii nie sú ukladané, sú použité pre nevyhnutné výpočty na účely vygenerovania súborov pre daňové priznanie,“ povedala Petra Plesníková zo združenia Slovensko.Digital.

Zjednodušuje aj darovanie 2 % z dane

Vytvorený súbor následne stačí načítať do portálu Finančnej správy a doplniť potrebné prílohy. Celý proces vôbec netrvá dlho a dokáže ušetriť energiu aj nervy.

Slovensko.Digital

Služba taktiež zjednodušuje darovanie 2 % z daní. Dokonca pri darovaní dvoch percent stačí zadať názov organizácie, aplikácia zvyšok potrebných údajov automaticky doplní z databázy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP