Slovensko uľahčuje ľuďom cestovanie do zahraničia pomocou vlastných certifikátov o očkovaní. Neskôr v júni bude spustený celoeurópsky Digitálny zelený certifikát.

O nový certifikát na Slovensku môžu ľudia požiadať na stránke NCZI, informoval o tom nový generálny riaditeľ NCZI Pavol Capek. Potvrdenie o očkovanie by mali mať všetci, ktorí plánujú vycestovať za hranice. Pozreli sme sa na to, ako prebieha žiadosť a vydanie certifikátu.

Aktualizácia 28. mája: Článok bol doplnený o vyjadrenie NCZI.

„Dodané dáta sú priebežne kontrolované zamestnancami NCZI v spolupráci s vakcinačnými centrami. Informácie o očkovaní prichádzajú do Národného centra zdravotníckych informácií z vyše dvadsiatky nemocničných informačných systémov, preto je spektrum dátových chýb široké a oprava dát viackolová. Najväčšiu chybovosť vykazujú dáta práve z prvých fáz očkovania.

Najčastejším problémom býva nesúlad v priezvisku, chýbajúce telefónne číslo či nesprávny formát telefónneho čísla, teda chyby vo vyplnených výkazoch, cez ktoré sa overujú žiadatelia o certifikát. Aj napriek tomu, že má očkovaný v systéme čakárne dáta korektné, chyba mohla nastať práve pri zadávaní dát na strane vakcinačného centra, či neskôr v nemocničnom informačnom systéme.

Cieľom certifikátov je, aby boli nositeľmi pravdy a práve preto je korekcia dodaných dát a ich vzájomné zosúladenie prioritou. Toto priebežné overovanie a skvalitňovanie dodaných dát je základom pre vydávanie digitálnych zelených pasov. Zároveň platí, že všetci, ktorí o očkovací certifikát požiadali a informácie o ich očkovaní na Slovensku sú v databázach NCZI, certifikát dostanú,“ informovala FonTech.sk hovorkyňa NCZI Veronika Bauch.

Doplnené 27. mája:

Vydávanie certifikátov o očkovaní na webe NCZI funguje už od pondelka tohto týždňa. Behom prvých 2 hodín bolo vydaných vyše 12 000 certifikátov a do utorka potom viac ako 71 000 certifikátov. V mnohých prípadoch sa Slováci dostali k certifikátu o očkovaní vakcínou proti koronavírusu bez vážnejších problémov a rovnako tak sme nemali problém s jeho vydaním ani v našej redakcii.

Vo viacerých ďalších prípadoch sa ale ľudia sťažujú na chyby, ktoré im znemožňujú napríklad požiadať o vydanie certifikátu alebo po jeho vydaní dostanú neúplné či dokonca chybné osobné údaje a údaje o vakcinácii.

V niektorých certifikátoch chýbajú čísla šarží alebo počet dávok vakcíny, čo by znamenalo, že žiadateľ o certifikát nebol podľa chybných dát zaočkovaný všetkými dávkami, aj keď ich v skutočnosti dostal. Podobne sa niektorí Slováci stretávajú aj so situáciou, kedy nedokážu vyplniť žiadosť o certifikát na základe žiadneho identifikátora.

Ak ste boli očkovaní ešte pred spustením Čakárne, systém nerozpozná vaše rodné číslo. NCZI avizovalo, že toto by malo byť vyriešené do zajtra (25. mája, pozn. redakcie). Po zaslaní žiadosti vám certifikát nepríde okamžite, ale do 24 hodín,informovalo MZ SR na Facebooku v pondelok 24. mája.

Napriek tomu však systém podľa skúseností niektorých Slovákov nedokáže rozpoznať ani rodné číslo žiadateľa, ktorý bol očkovaný aj po spustení Čakárne. Niektorí ďalší Slováci sa sťažujú aj na niekoľkodňové omeškanie certifikátu po žiadosti o jeho vydanie a nedočkali sa ho ani po vyše 2 dňoch, hoci NCZI informuje o doručení na emailovú adresu do 24 hodín.

Problémom je podľa skúseností ľudí aj nefunkčná infolinka, ktorá im má pomôcť v prípade problémov. Mnohí sa na uvedený kontakt nemôžu dovolať. V ďalších prípadoch boli overovacie kódy doručené s oneskorením a po platnosti, potom ich nebolo možné využiť.

NCZI uvádza, že aj po 2 dňoch od spustenia vydávania certifikátu na webe dochádza k presunu dát z vakcinačných centier. Neinformovalo však, ako dlho tento prenos potrvá. S našimi otázkami sme sa obrátili na NCZI.

„Presun dát dodaných z vakcinačných centier stále prebieha, nakoľko nie všetky dáta boli korektne dodané, musíme ich priebežne kontrolovať a dopĺňať. Pokiaľ sa vo Vašom certifikáte nachádzajú NEZROVNALOSTI, odporúčame, aby ste o vydanie certifikátu POŽIADAŤ NESKÔR. V prípade STRATY či ZNEHODNOTENIA certifikátu, viete oň POŽIADAŤ OPAKOVANE a to rovnakým spôsobom. Za komplikácie sa ospravedlňujeme a ďakujeme za trpezlivosť,“ uvádza NCZI na Facebooku.

Slováci môžu žiadať o vlastný certifikát o očkovaní

Digitálny zelený certifikát platný v celej EÚ by mal byť spustený podľa Veroniky Remišovej 26.júna, do tej doby má Slovensko vlastnú alternatívu, ktorá je dostupná pre všetkých zaočkovaných Slovákov.

Tí si môžu v prípade, ak plánujú cestovať do zahraničia, požiadať o vydanie takéhoto certifikátu na webe vakcinacia.nczisk.sk. Po registrácii im bude zaslaný email aj s QR kódom obsahujúcim všetky potrebné informácie. Slovenský certifikát by mali ešte schváliť aj európske krajiny.

„Bežný užívateľ sa prihlási cez stránku korona.gov.sk a vyberie si záložku, ktorá vznikla za týmto účelom. Vyplní rodné číslo a zažiada o zaslanie tohto potvrdenia na emailovú adresu,“ vysvetlil Capek postup pri žiadaní o certifikát, informuje SITA.

Samotný certifikát vydávaný Národným centrom zdravotníckych informácií bude dostupný len v elektronickej forme v mobilnom zariadení, tlačenú formu žiadateľ nedostane. Potvrdenie si však môže vytlačiť. Overovacím prvkom certifikátu je práve priložený QR kód, ktorý po načítaní odhalí všetky informácie o očkovaní.

Ako na to?

Žiadosť a vyplnenie formulára netrvá podľa našich skúseností dlhšie ako niekoľko minút a napriek informáciám o problémovom vypĺňaní údajov sme sa pri našej žiadosti nestretli so žiadnymi prekážkami. Ako teda môžeš aj ty požiadať po očkovaní o tento slovenský certifikát?

Najprv je potrebné ísť na web vakcinacia.nczisk.sk, kde je potrebné zvoliť záložku „Žiadosť o zaslanie potvrdenia o očkovaní“ a požiadať o zaslanie.

Následne budeš presmerovaný na 1. krok, v ktorom je nutné vyplniť rodné číslo žiadateľa (bez lomky) alebo iný identifikátor, spolu s emailovou adresou, na ktorú má byť certifikát zaslaný.

Systém potom pošle na telefónne číslo žiadateľa, ktoré bolo vyplnené v žiadosti o očkovanie, overovací kód. Ten je potrebné vpísať do textového poľa. Ďalším overovacím prvkom je zaslanie druhého overovacieho kódu aj na emailovú adresu, kam má byť certifikát zaslaný a ktorú žiadateľ uviedol v 1. kroku.

Pred odoslaním žiadosti je vhodné skontrolovať správnosť údajov. Potom už stačí žiadosť len odoslať. 

Do niekoľkých minút (nanajvýš 24 hodín) nám prišiel na uvedenú adresu email s priloženými informáciami a certifikátom o očkovaní v „.pdf“ formáte, ktorý je chránený heslom. Heslo predstavuje rodné číslo žiadateľa o certifikát. 

Zobraziť celú galériu (6)
TASR - Jakub Kotian

Správnosť certifikátu si môže žiadateľ overiť aj načítaním QR kódu, ktorý ho presmeruje na webovú verziu s certifikátom obsahujúcim všetky potrebné informácie. Potvrdenie je možné aj vytlačiť.

Slovensko už vyvíja aplikácie pre Digitálny zelený pas

Podľa šéfa NCZI nebude tlačená forma certifikátu potrebná a stačí ho mať v elektronickej forme v smartfóne. Takýto certifikát bude potom platný do 11. augusta, kedy končí prechodné obdobie pre zavedenie celoeurópskeho Digitálneho zeleného certifikátu. Preň už Slovensko vyvíja mobilné aplikácie, ktorých podobu sme mohli vidieť na prvých snímkach.

NEPREHLIADNI
Špeciálny očkovací preukaz naberá reálne črty. Pozri sa, ako bude vyzerať mobilná appka

Celkovo sú vyvíjané až 3 mobilné aplikácie, ktoré budú slúžiť pre ľudí na preukázanie sa o očkovaní, pre organizácie na overenie pravosti certifikátu a pre policajné zložky pri kontrole cestujúcich prichádzajúcich na Slovensko. Spustenie Digitálneho zeleného certifikátu má byť 26. júna.

V článku boli použité materiály SITA.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú