Spotreba zemného plynu v slovenských domácnostiach už tretí rok po sebe klesá, no dôvodom nie je zvýšená snaha o úsporu energií, ale predovšetkým teplejšie počasie. Ukazujú to dáta za roky 2021 až 2024, ktoré jasne naznačujú, že Slováci spotrebujú menej plynu, len keď im to umožní vyššia priemerná teplota.

Na rozdiel od susedného Česka, kde spotreba klesala aj vďaka rastúcim cenám energií, na Slovensku motivácia šetriť plynom zostáva nízka. Na toto zaujímavé porovnanie upozornil expert analytik ekonometrického modelovania Michal Marenčák vo svojom blogu na portáli NBS.

Spotreba plynu závislá od teploty

Na Slovensku je prepojenie medzi teplotou a spotrebou plynu ešte výraznejšie ako v iných krajinách. Dáta ukazujú, že čím teplejšie počasie, tým menej domácnosti kúri plynom. Minulý rok to nebolo inak – nižšia spotreba plynu bola prakticky úplne v súlade s tým, aké teploty panovali na Slovensku.

Model, ktorý skúmal vývoj spotreby na základe údajov z minulých rokov, potvrdil, že skutočná spotreba v rokoch 2022 až 2024 sa od odhadu líšila len minimálne, o 1,3 %.

graf teploty a spotreby plynu
Odhad spotreby plynu na Slovensku na základe teploty - NBS

Keď cena rozhoduje

Opačná situácia bola v Česku, kde domácnosti spotrebovali až o 13 % menej plynu, než by naznačovala samotná teplota. Rozdiel medzi Slovenskom a Českom tkvie v tom, že kým u nás je cena plynu dotovaná štátom a nemení sa v takej miere, české domácnosti čelili výraznému nárastu cien.

V rokoch 2022 a 2023 sa tam ceny plynu pre spotrebiteľov zvýšili v priemere o 68 % a 36 %, čo motivovalo ľudí hľadať spôsoby, ako spotrebu znížiť – či už lepšou izoláciou, výmenou kotlov alebo reguláciou kúrenia. Na Slovensku boli tieto nárasty podstatne miernejšie, len o 20 % a 12 %, pričom v roku 2024 ceny zostali na úrovni predchádzajúceho roka.

graf teploty a spotreby plynu
Odhad spotreby plynu v Česku na základe teploty - NBS

Neadresné dotácie a ich dôsledky

Slovenský model plošnej podpory cien energií síce krátkodobo pomáha domácnostiam udržať nízke výdavky, no má svoje nevýhody. Prvou je vysoká finančná záťaž pre štát, ktorý sa v súčasnosti snaží o fiškálnu konsolidáciu. Druhou je fakt, že nízke ceny energií nevytvárajú tlak na úsporné opatrenia – domácnosti nemajú dôvod investovať do zateplenia, výmeny okien či inštalácie tepelných čerpadiel, pretože úspora na energiách by bola minimálna.

To znamená nielen vyššiu dlhodobú spotrebu plynu, ale aj väčšiu závislosť Slovenska od jeho dovozu, čo môže byť do budúcnosti problematické.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP