Slovákom zo spoločnosti Citadelo sa podarilo odhaliť závažnú zraniteľnosť v produkte VMWare Cloud Director, ktorá im umožní získať plnú kontrolu nad infraštruktúrou cloudového poskytovateľa.

Spoločnosť Citadelo pôsobiaca na Slovensku prostredníctvom mailu od Tomáša Zaťka upozornila redakciu FonTech.sk na svoj blog, ktorý popisuje závažnú zraniteľnosť v produkte VMWare Cloud Director. Slovenská firma už stihla o probléme informovať aj samotný VMWare.

Chyba, ktorá ohrozuje firmy využívajúce špecifický produkt VMWare

CEO Citadelo, Tomáš Zaťko, s ktorým sme sa už v minulosti rozprávali o aj kybernetickej bezpečnosti na Slovensku, v blogu uviedol, že odhalená zraniteľnosť umožní útočníkovi získať plnú kontrolu nad infraštruktúrou cloudového poskytovateľa, ktorý využíva produkt VMWare Cloud Director. Samotná zraniteľnosť má pritom hodnotenie závažnosti 8,8/10.

Vo videu uvedenom vyššie popisuje chybu etický hacker Tomáš Melicher, ktorý je zároveň autorom tejto zraniteľnosti. Typ útoku je známy ako code injection a pomocou neho dokáže útočník zneužiť chybu overenia vstupu v danom zabezpečení softvéru, pričom je schopný okamžite zaviesť škodlivý kód. V prvom kroku do testovacieho servera odoslal vstup vo formáte XML, pričom na ňom dokázal spustiť jednoduchú aritmetickú operáciu.

Úpravou kódu však vytiahol zo servera informácie o aktuálne prihlásenom používateľovi. V tomto momente môže potencionálny útočník vykonávať príkazy na úrovni operačného systému samotného cloudového poskytovateľa, vďaka čomu viacerými spôsobmi dokáže získať prístup k cudzím cloudom. Napríklad pomocou jednoduchého skriptu vie zmeniť heslo systémovému administrátorovi.

Zobraziť celú galériu (2)
Po zmene hesla systémového administrátora sa môže útočník dostať k všetkým cloudom pod jeho správou. Zdroj: Citadelo

Ide tak o naozaj závažnú zraniteľnosť, ktorá umožní útočníkovi získať prístup ku všetkým cloudom spravovaným systémovým administrátorom a vážne tak ohroziť dáta spoločností a virtuálne stanice.

Chyba bola oznámená spoločnosti VMWare už 1. apríla 2020. Tá stihla vydať bezpečnostnú záplatu opravujúcu zraniteľnosť do konca rovnakého mesiaca, na čo bolo v zápätí zraniteľnosti oficiálne pridelené označenie identifikátorom CVE-2020-3956. Celkový priebeh odhalenia chyby až po jej opravu a zverejnenie môžeš vidieť na prehľadnej časovej osi:

  • 1. apríla 2020 – Úvodný report chyby zaslaný spoločnosti VMware.
  • 3. apríla 2020 – Úspešná reprodukcia chyby spoločnosťou VMware
  • 30. apríla 2020 – Vydanie opráv pre riešenia vCloud Director 9.7.0.5 a 10.0.0.2
  • 13. mája 2020 – Pridelené označenie zraniteľnosti CVE-2020-3956
  • 19. mája 2020 – Vydanie opráv pre riešenia vCloud Director 9.1.0.4 a 9.5.0.
  • 19. mája 2020 – Zverejnené bezpečnostné odporúčanie VMSA-2020-0010
  • 2. júna 2020 – Zverejnenie informácií o zraniteľnosti na blogu spoločnosti

Pre podrobnejší a detailnejší popis zraniteľnosti odporúčame navštíviť blog spoločnosti Citadelo dostupný v anglickom jazyku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom