O pár rokov sa o účastníkov medzinárodnej súťaže budú trhať firmy ako Google či Facebook. Uplynulý víkend v Bratislave vyvrcholila stredoeurópska olympiáda v informatike (Central European Olympiad in Informatics, ďalej len “CEOI”).
O medaily bojovali mladí vývojári z Nemecka, Talianska, Rumunska, Arménska, Chorvátska, Ukrajiny, Slovinska, Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska, a tiež dve hosťujúce krajiny Arménsko a Švajčiarsko. Tými najúspešnejšími sa stali Ukrajinci a Poliaci.
Renomovaná súťaž s viac ako 25 ročnou históriou
CEOI organizujú nadšenci z vysokých škôl a informatických asociácií či klubov už od roku 1994. Ročník s poradovým číslom 26 sa konal počas tretieho júlového týždňa práve v Bratislave. Každý rok usporadúva podujatie iná krajina a naposledy malo Slovensku túto česť v roku 2010, kedy sa súťaž konala v Košiciach.

Tohtoročnú akciu hostili a organizovali členovia Slovenskej informatickej spoločnosti a poslucháči či absolventi Fakulty matematiky, fyziky a informatiky z UK v Bratislave. Budúci rok sa súťaž sťahuje do Maďarska.
Stredná a východná európa vychováva najlepšie talenty
Prírodovedné či technické smery majú v krajinách ako Poľsko, Rumunsko či Ukrajina dlhú históriu. Preto nielen vďaka svojej veľkej populácii, ale najmä vďaka kvalitnej výchove v oblasti matematiky a informatiky obsadzujú popredné miesta dlhodobo. V konečnom poradí obsadili v prvej desiatke 8 miest práve Ukrajinci, Rumuni a Poliaci. Kompletné výsledky nájdeš na tomto odkaze.
Rovnaký trend pretrváva aj na globálnej úrovni v rámci IOI (International Olympiad in Informatics). Víťazom sa stal Balázs Tóth z Maďarska, druhé miesto si podelili Poliak Marek Skiba a Ukrajinec Andrii Kuts. Štvrtý skončil Pierre Theodor Moroianu z Rumunska. Slovensko získalo 4 bronzové medaily, a to vďaka Martinovi Melicherovi, Michalovi Staníkovi, Ondrejovi Baranovičovi a Jozefovi Fülöpovi.
Zmerali si sily v programovaní a spoznali Slovensko
Okrem dvoch dní plných súťaže, ktoré strávili súťažiaci na FMFI UK v Mlynskej doline v Bratislave, videli aj kus našej krajiny. Spoznali hrad Devín a jeho okolie, podnikli túru na Devínsku Kobylu a raftovali na Divokej vode v Čunove.
Na svoje si prišli vo Vedeckom centre Aurélium a týždňový pobyt zavŕšili po záverečnom cereomoniáli na afterparty v priestoroch vývojárskej firmy Vacuumlabs, ktorá bola partnerom podujatia.
“CEOI je prestížna súťaž, ktorej sa chce zúčastniť každý mladý informatik v regióne. Vyšší stupeň je už len IOI (International Olympiad in Informatics), ktorá sa tento rok koná začiatkom augusta v Azerbajdžane (https://ioi2019.az/). Sám som sa jej zúčastnil a podarilo sa nám vtedy získať 1 zlatú a 2 bronzové medaily, čo bol skvelý úspech pre Slovensko.
Svoje skúsenosti s radosťou odovzdávam ďalej pri organizovaní aktivít pre mladých vývojárov. Nie je to len o programovaní ale najmä o stretnutí ľudí na rovnakom a vyššom leveli z rôznych krajín, z čoho sa neskôr stávajú častokrát priateľstvá alebo rôzne spolupráce,” objasnil svoju motiváciu v organizovaní podujatia Marián Horňák, držiteľ bronzovej medaily z Medzinárodnej Olympiády v Informatike z roku 2012 z Talianska.
Teraz čítajú

V Česku idú príkladom. MHD v jednom z miest je už 100 % ekologická, vyradila posledný dieselový autobus

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ VEĽKÝ VÝBER: Toto je 8 Windows programov, pri ktorých stále neveríme, že sú zadarmo

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Veľký únik ochromil aj fenomén Clubhouse. Na internete sú údaje vyše 1,3 milióna ľudí

Bezpečnostné riziko extrémne narástlo: Hrozila zrážka satelitov SpaceX a OneWeb, firmy sa sťažujú na nepredvídateľnosť

VIDEO Age of Empires IV predstavené a vieme aj dátum vydania. Technická stránka však veľmi sklame
Články, ktoré hýbu svetom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Sme veľmi blízko obrovského míľnika pre ľudstvo. Na Marse poletí vrtuľník, už roztočil vrtule

Vyrobili ďalšiu revolučnú batériu. Nabíja sa až 10-krát rýchlejšie ako súčasné lítium-iónové

Dvaja kamaráti z Brna predstavili čip, ktorý ti zjednoduší život. Stačí si ho nalepiť na mobil

Špinavý label z československých ulíc búra stereotypy. Slováci investovali tisíce, aby vytvorili „porno“ rodinu
