O pár rokov sa o účastníkov medzinárodnej súťaže budú trhať firmy ako Google či Facebook. Uplynulý víkend v Bratislave vyvrcholila stredoeurópska olympiáda v informatike (Central European Olympiad in Informatics, ďalej len “CEOI”). 

O medaily bojovali mladí vývojári z Nemecka, Talianska, Rumunska, Arménska, Chorvátska, Ukrajiny, Slovinska, Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska, a tiež dve hosťujúce krajiny Arménsko a Švajčiarsko. Tými najúspešnejšími sa stali Ukrajinci a Poliaci.

Renomovaná súťaž s viac ako 25 ročnou históriou

CEOI organizujú nadšenci z vysokých škôl a informatických asociácií či klubov už od roku 1994. Ročník s poradovým číslom 26 sa konal počas tretieho júlového týždňa práve v Bratislave. Každý rok usporadúva podujatie iná krajina a naposledy malo Slovensku túto česť v roku 2010, kedy sa súťaž konala v Košiciach.

Zobraziť celú galériu (5)
Sofiia Melnyk z Ukrajiny získala skvelú striebornú medailu a je pozitívnym príkladom, že informatika nie je len doménou jedného pohlavia.

Tohtoročnú akciu hostili a organizovali členovia Slovenskej informatickej spoločnosti a poslucháči či absolventi Fakulty matematiky, fyziky a informatiky z UK v Bratislave. Budúci rok sa súťaž sťahuje do Maďarska.

Stredná a východná európa vychováva najlepšie talenty

Prírodovedné či technické smery majú v krajinách ako Poľsko, Rumunsko či Ukrajina dlhú históriu. Preto nielen vďaka svojej veľkej populácii, ale najmä vďaka kvalitnej výchove v oblasti matematiky a informatiky obsadzujú popredné miesta dlhodobo. V konečnom poradí obsadili v prvej desiatke 8 miest práve Ukrajinci, Rumuni a Poliaci. Kompletné výsledky nájdeš na tomto odkaze.

Rovnaký trend pretrváva aj na globálnej úrovni v rámci IOI (International Olympiad in Informatics). Víťazom sa stal Balázs Tóth z Maďarska, druhé miesto si podelili Poliak Marek Skiba a Ukrajinec Andrii Kuts. Štvrtý skončil Pierre Theodor Moroianu z Rumunska. Slovensko získalo 4 bronzové medaily, a to vďaka Martinovi Melicherovi, Michalovi Staníkovi, Ondrejovi Baranovičovi a Jozefovi Fülöpovi.

Zmerali si sily v programovaní a spoznali Slovensko

Okrem dvoch dní plných súťaže, ktoré strávili súťažiaci na FMFI UK v Mlynskej doline v Bratislave, videli aj kus našej krajiny. Spoznali hrad Devín a jeho okolie, podnikli túru na Devínsku Kobylu a raftovali na Divokej vode v Čunove.

Na svoje si prišli vo Vedeckom centre Aurélium a týždňový pobyt zavŕšili po záverečnom cereomoniáli na afterparty v priestoroch vývojárskej firmy Vacuumlabs, ktorá bola partnerom podujatia.

CEOI je prestížna súťaž, ktorej sa chce zúčastniť každý mladý informatik v regióne. Vyšší stupeň je už len IOI (International Olympiad in Informatics), ktorá sa tento rok koná začiatkom augusta v Azerbajdžane (https://ioi2019.az/). Sám som sa jej zúčastnil a podarilo sa nám vtedy získať 1 zlatú a 2 bronzové medaily, čo bol skvelý úspech pre Slovensko.

Svoje skúsenosti s radosťou odovzdávam ďalej pri organizovaní aktivít pre mladých vývojárov. Nie je to len o programovaní ale najmä o stretnutí ľudí na rovnakom a vyššom leveli z rôznych krajín, z čoho sa neskôr stávajú častokrát priateľstvá alebo rôzne spolupráce,” objasnil svoju motiváciu v organizovaní podujatia Marián Horňák, držiteľ bronzovej medaily z Medzinárodnej Olympiády v Informatike z roku 2012 z Talianska.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú