Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Slováci by si mali dávať pozor pri kúpe diaľničných známok, pretože sa môžu stať obeťami podvodných webových stránok. Tieto stránky často účtujú za známky výrazne vyššie sumy, čo je pre vodičov zbytočná strata peňazí. Téme sa venoval portál Aktuality.

Ak plánuješ jazdiť po slovenských diaľniciach, určite vieš, že je nevyhnutné mať zakúpenú platnú diaľničnú známku. V opačnom prípade riskuješ udelenie vysokej pokuty. Od roku 2016 sú na Slovensku dostupné výhradne elektronické diaľničné známky, čo však často nahráva špekulantom.

Oficiálnym predajcom diaľničných známok na Slovensku je Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS). Známky si môžeš zakúpiť na ich webovej stránke www.eznamka.sk alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie „eznamka“. Pri nákupe cez tieto oficiálne kanály dostaneš ako vodič doklad o úhrade alebo pokladničný blok, ktorý potvrdzuje legitimitu transakcie.

Problém nastáva, keď vodiči omylom navštívia iné, neoficiálne webové stránky. Podvodníci často vytvárajú weby, ktoré napodobňujú dizajn a štruktúru oficiálnych webov NDS, aby zmiatli potenciálnych zákazníkov. Na týchto stránkach predávajú diaľničné známky za neprimerane vysoké ceny, čím ľudí oberajú o peniaze.

Problém začína už pri samotnom hľadaní informácií o diaľničných známkach na internete. Keď do vyhľadávača Google zadáš frázu „elektronická diaľničná známka“, prvé dve priečky vo výsledkoch vyhľadávania často obsadia práve podvodné webové stránky. Oficiálneho predajcu, ktorým je Národná diaľničná spoločnosť (NDS), tak nájdeš až na treťom mieste. Toto poradie môže bežným používateľom internetu spôsobiť značné problémy a zmiasť ich.

eznamka

Prestrelené ceny

Holandská spoločnosť Vignette & Visa B.V. je jedným z pochybných poskytovateľov diaľničných známok na Slovensku. Na predaj známok využíva webovú stránku digitalnaznamka-slovensko.sk. Ceny, ktoré táto spoločnosť účtuje za diaľničné známky, sú výrazne vyššie v porovnaní s oficiálnymi cenami. Za desaťdňovú známku si pýta 20,95 eur, hoci jej skutočná cena je len 12 eur.

V prípade 30-dňovej známky je rozdiel ešte markantnejší – spoločnosť ju predáva za 26,95 eur, zatiaľ čo oficiálna cena je iba 17 eur. Pri ročnej diaľničnej známke je cenový rozdiel taktiež značný. Namiesto oficiálnej ceny 60 eur by si Vignette & Visa B.V. účtovala až 74,95 eur.

Ďalším príkladom je nemecká spoločnosť barely digital GmbH & Co. KG, ktorá ponúka diaľničné známky za neoficiálne, no o niečo nižšie ceny v porovnaní s holandskou spoločnosťou. Na predaj využíva webovú stránku sk-vignette.com.

U tejto spoločnosti stojí desaťdňová známka 13,40 eur, 30-dňová 18,90 eur a 365-dňová 62,90 eur. Hoci sú tieto ceny o niečo priaznivejšie ako v prípade holandskej spoločnosti, stále sú vyššie ako oficiálne stanovené sumy.

Unsplash/Markus Spiske/Ant Rozetsky

Slováci sa o peniaze dokážu ošklbať aj kvôli svojej chybe

Problémom nie je len nákup diaľničných známok cez nesprávne stránky, ale aj fakt, že nepoznajú konkrétne platnosti jednotlivých známok. Pozor by na to vodiči mali dávať najmä pri jednodňových diaľničných známkach. Tie sa na Slovensku stanú realitou už čoskoro.

Táto známka nebude platná 24 hodín, no bude platiť do konca daného dňa, kedy bola zakúpená. Cena jednodňovej diaľničnej známky bude zrejme 5,40 eur. V prípade, že vodič zabudne na to, ako funguje táto platnosť, zahráva sa s pokutou.

Za jazdu po diaľnici bez platnej diaľničnej známky hrozí vodičom pokuta v rozpätí od 100 eur do 500 eur. V prípade blokového konania sa sankcia pohybuje medzi 50 eurami až 200 eurami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú