Sonda Parker Solar Probe započala svoju misiu v roku 2018 a jej úlohou jej preskúmať slnečnú korónu. Dĺžka misie je plánovaná na takmer 7 rokov, pričom najbližšie k Slnku by sa mala dostať v rokoch 2024 a 2025.

Ako informuje oficiálna stránka NASA a portál Cnet, sonda len pred pár dňami prekonala rekord najrýchlejšieho objektu, ktorý bol vytvorení ľuďmi na Zemi. Prekonala tak rekord z roku 2018, ktorý pôvodne sama zaznamenala. Prelet sondy okolo Slnka sa uskutočnil ešte 29. januára, pričom o 2 dni neskôr už vedci získali jasný signál, že sonda je v poriadku a misia tak môže ďalej pokračovať.

„Život“ v extrémnych podmienkach

Pôvodný rekord sondy bol zaznamenaný v novembri 2018, kedy dosiahla rýchlosť 247 000 km/h, pričom od Slnka bola vzdialená 42,7 miliónov kilometrov. Išlo tak doteraz o najrýchlejší objekt, no nový rekord tieto čísla ešte výraznejšie zvyšuje.

Po novom je tieto údaje potrebné zameniť za rýchlosť 393 044 km/h a vzdialenosť od Slnka na 18,6 miliónov kilometrov. Predpokladá sa, že ani tento rekord dlho nevydrží, nakoľko sa každý preletom bude rýchlosť zvyšovať a vzdialenosť znižovať (najbližší prelet bude už v lete).

Plánované prelety sondy Parker Solar Probe Zdroj: Lamid58/Wikimedia

Predpokladá sa, že najbližšie bude sonda k Slnku v roku 2024 a to na vzdialenosť 6,9 miliónov kilometrov, pričom maximálna rýchlosť by v tomto prípade mala dosiahnuť ohromných vyše 692 000 km/h. Vysoké rýchlosti však nie sú jediné, ktoré extrémne vplývajú na sondu. Sú to aj teploty, ktoré pri poslednom prelete dosahovali na tepelnom štíte okolo 612 °C.

Jeho stav je ale stopercentný, preto majú loď a aj samotné prístroje teplotu len okolo 30 °C. Počas nasledujúcich rokoch sa ale predpokladá, že teploty by na štíte mohli dosiahnuť 1370 °C a až potom ukážu, nakoľko je tepelný štít odolný.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú