Revolúcia v rýchlosti cestovania je na dosah. Briti vyvíjajú lietadlo, ktoré preletí miesta kdekoľvek na svete za 4 hodiny
Ako by sa ti páčilo dostať sa na akékoľvek miesto na svete za 4 hodiny? Toto nie je žiadny výmysel sci-fi filmov, ale blízka budúcnosť, na ktorej pracuje britská firma Reaction Engines Ltd.
Firma Reaction Engines Ltd vznikla už v roku 1989 za účelom vývoja inovatívnych leteckých nadzvukových systémov. Od tej doby má za sebou niekoľko prelomových technológií. Dnes vkladajú všetko svoje úsilie do vývoja reaktívneho motora SABRE. Jeho hlavnou vlastnosťou je schopnosť využívať kyslík zo vzduchu, a to aj pri vysokých rýchlostiach až Mach 5,4. Pre porovnanie, let z Anglicka do Austrálie by touto rýchlosťou trval iba 4,5 hodiny. Princípom súčasných reaktívnych motorov je spaľovanie paliva a jeho následné urýchlenie na vysokú rýchlosť, čo podľa zákona akcie a reakcie zrýchli aj samotnú raketu.
Tento spôsob vyžaduje pre správne horenie paliva veľké množstvo kyslíka. Niektoré v súčasnosti využívané prúdové motory si ho preto vezú so sebou, ako napríklad rakety Falcon 9 od SpaceX, ktoré využívajú motory Merlin. Nosenie kyslíka predstavuje veľkú záťaž navyše, ktorú musí raketa navyše odniesť. Motory SABRE fungujú spaľovaním vodíka s kyslíkom.
Pokiaľ je lietadlo v Zemskej atmosfére, vystačí si s kyslíkom vo vzduchu. Svojou konštrukciou sa podobá prúdovým motorom, ktoré ale zvládnu vyvinúť maximálnu rýchlosť Mach 3. Základom celého motora je zariadenie, ktoré dokáže chladiť vzduch z teploty cez 1000°C na -150°C za menej než 1/20 sekundy.
Nielen revolúcia v cestovaní na Zemi
Motory SABRE by mali byť využité v lietadlovej rakete Skylon. Skylon dokáže v atmosfére letieť podobne ako stíhačka, i keď o 2 Mach rýchlosti rýchlejšie. Mimo dosahu atmosféry jednoducho prepne na kyslík z nádrží a let môže pokračovať aj ďalej. V tomto móde vo vesmíre zvládne vyvinúť rýchlosť až Mach 25, teda 25-násobok rýchlosti zvuku. Nižšie náklady na palivo a znovupoužiteľná konštrukcia sú znaky, ktorými môže Skylon konkurovať SpaceX. Narozdiel o Falconu 9 je Skylon navrhnutý ako jednostupňová raketa, čo znamená, že počas letu nebude postupne zhadzovať žiadne časti. Firma Reaction Engines Ltd. má za sebou už viac než 700 pokusov a testov. Prvé testovacie lety by mohli začať už v roku 2019.
Drahý a náročný vývoj
Hmotnosť Skylonu má dosahovať 303 ton. Aktuálny vývoj SABRE motorov by mal stáť okolo 360 miliónov Britských libier. Na vývoj prispela aj Britská vláda sumou 60 miliónov a veľmi dobré vzťahy firma udržiava s ESA. Cieľom Európskej vesmírnej agentúry (ESA) je výrazne znížiť cenu a nároky na palivo pre lety do vesmíru. Práve SABRE motory by mali byť kľúčovým prostriedkom. Celková výrobná cena jedného kusu rakety Skylon by sa mala pohybovať na úrovni 1,1 miliardy amerických dolárov.
Podľa aktuálnych predpokladov firmy Reaction Engines Ltd. by súkromný výlet na obežnú dráhu zeme a 14-dňový pobyt v stave bez tiaže vyšiel 350 tisíc €. Zároveň firma upozorňuje, že časom by mohla cena výrazne klesnúť.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
REBRÍČEK: Slováci prehovorili. Toto je TOP 10 najobľúbenejších mobilov a tabletov
POZOR: Slovák prišiel o desiatky eur kvôli častej chybe. Banky v týchto prípadoch peniaze nevracajú
Milovaná paródia po 30 rokoch pokračuje. Hlavnú postavu nahradí legenda akčných filmov
Chcú pochovať elektromobily aj spaľováky. Nový motor s výkonom 320 koní váži len 32 kg
Nečakaný bonus vakcíny: Chráni nielen pred bolestivým ochorením, ale aj pred stratou pamäti
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Od apríla sa zvyšuje príspevok pre zamestnancov. Na výplatnej páske ti pribudne viac peňazí
Diaľnice zadarmo pre jednu skupinu Slovákov: Výnimku v zákone využíva len zlomok vodičov (NÁVOD)
Omladla o 5 rokov: Lekárka vsadila na „molekuly budúcnosti“ a odhalila najlacnejší hack na dlhovekosť
MIMORIADNE Šokujúci incident v Nitre: Školák hrozil spolužiakom zbraňou, je v rukách polície
Slováci riskujú tisíce eur. Odborníčka varuje pred častou chybou vlastníkov nehnuteľností
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené