Výskumníci sa už dlhšiu dobu zaoberajú zdravotnými rizikami, ktoré spôsobuje pobyt vo vesmíre, pričom jedným z nich je aj mikrogravitácia. Tá má na človeka množstvo negatívnych účinkov, ktoré siahajú od degenerácie svalov a kostí až po zníženie funkčnosti niektorých orgánov, avšak podľa najnovšieho výskumu by mohla pomôcť pri liečbe rakoviny. O téme píše Science Alert.

Vplyv mikrogravitácie má aj svoje výhody

Pri pobyte vo vesmíre musia astronauti rátať s veľkým množstvom zdravotných rizík, ktoré majú na človeka zásadný vplyv. Odhliadnuc od slnečného či kozmického žiarenia je zásadným problémom aj mikrogravitácia. Tá môže spôsobiť okrem degenerácie svalov a kostí aj zníženie funkčnosti orgánov, zraku, či dokonca zmeny na genetickej úrovni.

Ako informoval portál Universe Today, podľa najnovších výskumov, ktorými sa zaoberá profesor z Technologickej univerzity v Sydney, Joshua Chou, však má aj veľa výhod. Chou skúma vplyv, ktorý má mikrogravitácia na lieky a bunky v ľudskom tele už od roku 2014, a začiatkom budúceho roka plánuje spolu so svojim výskumným tímom presunúť výskum priamo na vesmírnu stanicu ISS, kde chcú otestovať novú metódu na liečbu rakoviny.

Táto zákerná choroba totiž zahŕňa nekontrolovateľné delenie buniek, ktoré začína v jednej časti tela, a postupne sa šíri do ďalších. Rakovinové bunky vytvárajú nádory, ktoré potom napádajú zdravé tkanivo.

Pre lekárov je však najväčším kameňom úrazu to, že nikto presne nevie, kedy sa tieto bunky začnú spájať. Ukazuje sa však, že proces, prostredníctvom ktorého rakovina rastie, je založený na schopnosti týchto buniek vzájomne sa vnímať a gravitovať tak, aby vytvorili nádor. Chou preto uvažoval, či by práve nedostatok gravitácie túto schopnosť nespomalil, a zabránil tak ich šíreniu.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / YouTube

Úspešné laboratórne testovanie

Tímu vedcov sa už podarilo vplyv mikrogravitácie na rakovinové bunky otestovať. Vytvorili zariadenie s malou odstredivkou v strede, kde bunky umiestnili, a následne roztočili až dokým neboli v stave mikrogravitácie. „Pri umiestení do prostredia s mikrogravitáciou sa nám podarilo vyradiť od 80 do 90 % buniek rakoviny vaječníkov, prsníkov, nosa a pľúc.“, uviedol Chou.

Tieto výsledky sa im dokonca podarilo získať iba zmenou gravitačných síl, čiže bez akejkoľvek pomoci liekov. Rakovinové bunky sa po vystavení podmienkam mikrogravitácie neboli schopné navzájom vnímať, a spájali sa tak len veľmi ťažko.

Pomôže iným metódam liečby

Ďalším krokom výskumu má byť práve budúcoročný experiment na vesmírnej stanici ISS, pričom vedci plánujú vyslať bunky na palube špeciálne navrhnutého modulu od spoločnosti SpaceX. Chou a jeho tím budú sledovať priebeh experimentu na Zemi a po jeho skončení majú byť bunky zmrazené a zaslané späť, keďže ich chcú vedci preskúmajú aj z hľadiska genetických zmien.

Pokiaľ výsledky experimentu tento objav potvrdia, Chou dúfa, že budú schopní na jeho princípe vyvinúť nové metódy liečby rakoviny. S najväčšou pravdepodobnosťou by však predstavovali skôr doplnok k existujúcim postupom, a v kombinácii s liekmi či chemoterapiou by mohli účinne spomaliť šírenie rakoviny, a zefektívniť tak liečby, ktoré lekári v dnešnej dobe využívajú.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú