Považuješ sa za zdatného používateľa smartfónu s operačným systémom Android? Ak nie, tak zbystri pozornosť. V riadkoch nižšie sa totiž dozvieš o funkciách, ktoré výrobcovia pred tvojim zrakom síce skryli, no napriek tomu sú v mnohých prípadoch veľmi užitočné.
Skryté minihry
Do Android smartfónov sa vývojárom podarilo implementovať skryté minihry, ktoré dokážu v prípade núdze zabiť nudu. Spustíš ich viacnásobným poklepaním na aktuálnu verziu systému, ktorú nájdeš v nastaveniach, konkrétne v informáciách o telefóne. Po poklepaní sa zobrazí hlava známeho zeleného robota s motívom aktuálnej verzie. Stačí pár rýchlych dotykov, krátke podržanie a minihra sa okamžite spustí.

Stratené smartfóny
Ak pravidelne strácaš tvoj smartfón, toto je funkcia pre teba. Existuje mnoho aplikácií tretích strán, ktoré umožňujú lokalizovať stratený alebo zabudnutý smartfón, no len málokto vie, že táto funkcia je natívne prítomná v Androide. Pre aktiváciu navštív nastavenia, zvoľ bezpečnosť a zapni vzdialeného správcu zariadenia. Svoj smartfón tak môžeš spravovať na diaľku cez Google účet na tejto adrese. Táto vymoženosť ti napríklad umožní zmazať všetky dáta alebo uzamknúť celé zariadenie.
Šifrovanie dát
Pri strate smartfónu sú azda najcitlivejšou vecou osobné údaje a dáta. Aj keď svoje zariadenie dokážeš na diaľku zablokovať či lokalizovať, stále nemusíš byť dosť rýchly na to, aby si úplne zabránil katastrofe. Šifrovanie údajov tak zapneš taktiež v nastaveniach zabezpečenia a môžeš tak veľmi rýchlo predísť prípadným nepríjemnostiam.
Vypnutie otravných notifikácií
Notifikácie dokážu niekedy poriadne liezť na nervy. Hlavne, keď ide o hry alebo aplikácie, ktoré sa tvrdohlavo dožadujú nejakej aktualizácie. Možno si však netušil, že otravné notifikácie sa dajú vypnúť. Túto možnosť nájdeš v nastaveniach, v ktorých vyhľadaj správcu aplikácií. Zo zoznamu vyberieš danú aplikáciu a po kliknutí jednoducho vyškrtneš zobrazovanie upozornení.
Kontrola spotreby dát
Tento tip je pre tých, ktorí nemajú svoje dátové prenosy pod kontrolou a trápia ich vysoké faktúry za prečerpanie. V sekcii nastavení, ktorá sa zaoberá mobilnými dátami, je možné nastaviť limit spotreby s upozornením, ak prečerpáš isté množstvo dát.
Odhalenie aplikácií, ktoré spomaľujú smartfón
Ak máš pocit, že tvoj smartfón je príliš pomalý, môžeš mu vdýchnuť nový život nájdením aplikácií, ktoré ho spomaľujú. Najväčších žrútov RAM pamäte nájdeš, ak odomkneš možnosti pre vývojárov (opakované klikanie na verziu softvéru v informáciách o smartfóne). Po odomknutí sa vráť do správcu aplikácií, nájdi tie, ktoré sú práve spustené a jednoducho ich vypni.

Takto odomkneš skryté menu v Androide, vďaka ktorému môžeš používať experimentálne funkcie
Automatické zatváranie aplikácií
Možnosti pre vývojárov využiješ aj v tom prípade, ak chceš nastaviť automatické zatváranie nepotrebných aplikácií. Aby si to dosiahol, môžeš v menu pre vývojárov zaškrtnúť možnosť „Neuchovávať aktivity“. Všetky operácie aplikácií sa skončia ihneď ako ich zavrieš.
Vypnutie animácií
Vypnutie animácií zemní tvoj smartfón na nepoznanie. Do tretice budeš ale potrebovať odomknuté možností pre vývojárov, kde zakážeš všetky animačné procesy.
Video ako screenshot
Posledným tipom je takzvaný video screenshot, o ktorom vie naozaj len minimum používateľov. Ak máš minimálne Android 6.0 Marshmallow, môžeš ho vytvoriť stiahnutím notifikačnej listy a dvojitým poklepaním po známej ikone s nožničkami. To spustí nahrávanie, ktorého indikátorom sú bežiace stopky v ľavom hornom rohu displeja. Ak chceš nahrávanie zastaviť, postačí kliknúť na spomínané stopky. Ak túto možnosť v systéme nemáš, môžeš využiť niektorú z aplikácií tretích strán, napríklad Rec.
Teraz čítajú

RECENZIA RECENZIA: Legendárny Abe čelí teroru a vracia v novom dobrodružstve. Opäť je skvelý

Obrovský míľnik pre kryptomeny. Coinbase oficiálne vstúpil na burzu, bitcoinu pomôže do rekordných výšin

Neradno sa zahrávať: Policajti zaklopali mladému „internetovému hrdinovi“. Jeho hoax už zdieľali vyše 2000-krát

Z garáže na automobilový piedestál. Z Rimacu sa stáva etalón elektromobility, začne budovať nové futuristické sídlo za stovky miliónov eur

Ani plug-in hybridy nie sú dostatočne „eko“. V EÚ ich zakážu oveľa skôr, než sme čakali
Články, ktoré hýbu svetom

PRIPOMIENKA Prípady klesajú a Slováci sa znova rozhýbali. Toto odhalili o pohybe Slovákov dáta od Google, Apple a Waze

Falošná nádej: Ani kyslík na cudzej planéte vôbec nič neznamená pre mimozemský život. Prečo?

Šimon Šicko: Politici s falošnými diplomami by v mojom svete prežili presne 2 minúty

Nanuk, ktorý si vychutnáš aj v zime. Pečené nanuky dobyli Slovensko, zakladateľka nestíhala prijímať objednávky
