V máji 2024 osvetlila silná solárna superbúrka nočnú oblohu nádhernými polárnymi žiarami, ktoré sme mohli pozorovať aj u nás na Slovensku a zároveň vyvolala chaos vo vesmíre, keď tisíce satelitov bojovali o udržanie svojej orbity. Podľa nedávnej štúdie totiž satelity na nízkej obežnej dráhe Zeme klesali alarmujúcou rýchlosťou. Na tému upozornil portál Space.

Dostali sme cennú lekciu

Podľa výsledkov štúdie publikovanej na predtlačovom serveri arXiv satelity ale aj vesmírny odpad nachádzajúci sa na nízkej obežnej dráhe Zeme, sa „potápali“ smerom k našej planéte rýchlosťou 180 metrov za deň, pričom táto búrka trvala celé štyri dni.

ESA/ATG medialab/NASA/SDO/P. Testa, ESA

Aby kompenzovali tento pokles, mnohé satelity súčasne spustili svoje trysky, čím získali späť svoju výšku, čo však zvýšilo riziko potenciálnych kolízií. Búrka, ktorá dosiahla intenzitu G5 (najvyššiu na škále NOAA) bola najsilnejšia, ktorá zasiahla Zem od roku 2003.

Od poslednej veľkej búrky sa vesmírne prostredie okolo Zeme ale dramaticky zmenilo. Počet satelitov vzrástol z niekoľkých stoviek na približne 10 000 aktívnych objektov na nízkej obežnej dráhe Zeme.

„Geomagnetická búrka v máji 2024 bola prvou veľkou búrkou, ktorá sa vyskytla počas novej paradigmy pri operáciách satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme, ktorým dominovali komerčné malé satelity,“ uviedli autori štúdie William Parker a Richard Linares z Massachusettského technologického inštitútu.

Solárne búrky, spôsobené výbuchmi nabitých plynov zo Slnka, narúšajú magnetické pole Zeme. Tieto poruchy môžu preniknúť hlboko do atmosféry, čoho výsledkom sú nádherné polárne žiare. Okrem toho však dochádza k zvýšeniu hustoty atmosféry, čo spôsobuje, že satelity musia zápasiť s oveľa hustejším médiom a začínajú preto strácať výšku.

Musíme zlepšiť predpovede

Štúdia tiež upozorňuje, že predpovede vesmírneho počasia pred májovou búrkou nepresne odhadli jej trvanie a intenzitu, čo sťažilo predvídanie pohybov satelitov. Automatizované systémy, ako napríklad Starlink, reagovali všetky v jednom momente, čoho výsledkom bol ešte väčší chaos, keďže bolo potrebné manévrovať s takmer polovicou všetkých aktívnych satelitov na nízkej obežnej dráhe.

Ilustračné foto, zdroj: SpaceX

Uvedené má však aj svoje pozitíva. Búrka svojim spôsobom pomohla vyčistiť okolie našej planéty od vesmírneho odpadu. Neaktívne satelity a rôzne úlomky sa totiž zrútili hlbšie do atmosféry a zhoreli, čím sa znížil počet objektov na obežnej dráhe.

Očakáva sa však, že v nasledujúcich mesiacoch by sme sa mohli dočkať ešte silnejších solárnych búrok, keďže solárny cyklus má dosiahnuť svoje maximum až niekedy koncom roka 2024 a začiatkom roka 2025. Májová solárna búrka jasne ukázala nevyhnutnosť zlepšenia našich metód a systémov na predpovedanie vesmírneho počasia, aby sme sa pri stále rastúcom počte satelitov dokázali vyhnúť rôznym kolíziám a problémom.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP