Americká armáda bola nútená opraviť najmodernejšie letecké prilby v histórii. Letcov totižto vyvádzalo z koncentrácie zelené žiarenie implementovaného LCD displeja. Chybu napravila až výmena zobrazovacieho panelu za OLED displej.

Portál Bloomberg priniesol informáciu, že americkej armáde sa podarilo opraviť vážnu chybu v najmodernejších leteckých prilbách. Tie používali letci v najdrahších stíhacích lietadlách, konkrétne v Lockheed Martin F-35 Lightning II. Letci totižto hlásili problémy s rušivým zeleným žiarením LCD displeja v slabých svetelných podmienkach.

LCD displeje nahradili OLED panely

Pentagon označil túto chybu helmy za najvyššiu prioritu. Zelené rušivé žiarenie LCD displeja totižto bránilo letcom v nočných podmienkach bezpečne pristáť. Opravou helmy bola poverená spoločnosť Lockheed Martin Corp., ktorá vymenila tradičné LCD displeje v helmách za modernejšie OLED displeje.

Zobraziť celú galériu (2)
rockwellcollins.com

Spoločnosť však neposkytla informácie o počte prilieb, ktoré si vyžadovali úpravu a nezverejnila tiež náklady spojené s výmenou. Prilby v hodnote 400 000 amerických dolárov boli vyrobené spoločnosťami Rockwell Collins Inc a Elbit Systems of America. Kombinujú materiály ako sú kevlar a uhlíkové vlákna, pričom sú vyrobené na mieru, aby verne kopírovali kraniálne kontúry každého pilota.

Najmodernejšia prilba v histórii v stíhačke, ktorá má množstvo ďalších závad

Jedna z najmodernejších funkcií samotných prilieb bola priamo spojená s použitím displeja. Ten bol schopný pilotovi poskytnúť video zobrazenie miesta pristátia počas vertikálneho klesania aj cez podlahu lietadla. Pilot tiež vedel prostredníctvom displeja pohľadom zameriavať objekty a následne na ne zamerať aj zbraňové systémy lietadla.

Opravou prilby ale americká armáda vyriešila len jednu z množstva ostatných chýb, ktoré boli spojené prevažne so stíhačom F-35. Ten bol najnákladnejším zbraňovým projektom v histórii s celkovou hodnotu 406 miliárd dolárov. Vládny úrad pre zodpovednosť v minulom roku uviedol, že projekt sužovalo počas vývojovej fázy až 966 nevyriešených závad.

Stále sa však očakáva, že viac ako 150 z nich nebude vyriešených pred plnou produkciou stíhačiek. Pentagon je ale presvedčený o schopnostiach svojich stíhačov a v prvej fáze produkcie počíta s tisíckou vyrobených stíhačov z plánovaného celkového počtu 3 100 stíhačov.

Tie budú k dispozícii v troch verziách, pričom už o nich prejavilo záujem viac ako 10 krajín vrátane Japonska, Británie, Izraela, Austrálie a Holandska.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom