Americká armáda bola nútená opraviť najmodernejšie letecké prilby v histórii. Letcov totižto vyvádzalo z koncentrácie zelené žiarenie implementovaného LCD displeja. Chybu napravila až výmena zobrazovacieho panelu za OLED displej.
Portál Bloomberg priniesol informáciu, že americkej armáde sa podarilo opraviť vážnu chybu v najmodernejších leteckých prilbách. Tie používali letci v najdrahších stíhacích lietadlách, konkrétne v Lockheed Martin F-35 Lightning II. Letci totižto hlásili problémy s rušivým zeleným žiarením LCD displeja v slabých svetelných podmienkach.
LCD displeje nahradili OLED panely
Pentagon označil túto chybu helmy za najvyššiu prioritu. Zelené rušivé žiarenie LCD displeja totižto bránilo letcom v nočných podmienkach bezpečne pristáť. Opravou helmy bola poverená spoločnosť Lockheed Martin Corp., ktorá vymenila tradičné LCD displeje v helmách za modernejšie OLED displeje.

Spoločnosť však neposkytla informácie o počte prilieb, ktoré si vyžadovali úpravu a nezverejnila tiež náklady spojené s výmenou. Prilby v hodnote 400 000 amerických dolárov boli vyrobené spoločnosťami Rockwell Collins Inc a Elbit Systems of America. Kombinujú materiály ako sú kevlar a uhlíkové vlákna, pričom sú vyrobené na mieru, aby verne kopírovali kraniálne kontúry každého pilota.
Najmodernejšia prilba v histórii v stíhačke, ktorá má množstvo ďalších závad
Jedna z najmodernejších funkcií samotných prilieb bola priamo spojená s použitím displeja. Ten bol schopný pilotovi poskytnúť video zobrazenie miesta pristátia počas vertikálneho klesania aj cez podlahu lietadla. Pilot tiež vedel prostredníctvom displeja pohľadom zameriavať objekty a následne na ne zamerať aj zbraňové systémy lietadla.
Opravou prilby ale americká armáda vyriešila len jednu z množstva ostatných chýb, ktoré boli spojené prevažne so stíhačom F-35. Ten bol najnákladnejším zbraňovým projektom v histórii s celkovou hodnotu 406 miliárd dolárov. Vládny úrad pre zodpovednosť v minulom roku uviedol, že projekt sužovalo počas vývojovej fázy až 966 nevyriešených závad.
Stále sa však očakáva, že viac ako 150 z nich nebude vyriešených pred plnou produkciou stíhačiek. Pentagon je ale presvedčený o schopnostiach svojich stíhačov a v prvej fáze produkcie počíta s tisíckou vyrobených stíhačov z plánovaného celkového počtu 3 100 stíhačov.
Tie budú k dispozícii v troch verziách, pričom už o nich prejavilo záujem viac ako 10 krajín vrátane Japonska, Británie, Izraela, Austrálie a Holandska.
Novinky

AKTUÁLNE Trump naposledy trestá Huawei, ruší už udelené licencie, firma príde o ďalších kritických dodávateľov

Na Netflixe budeme opäť rozhodovať za Beara Gryllsa v divočine. Kedy vyjde nová interaktívna časť?

Na Slovensku sa začalo ďalšie celoplošné testovanie. Formulár pre antigénové testy je však nefunkčný

Odpálili ju z letiaceho Boeingu, unikátny sytém rakety od Virgin Orbit funguje. Na obežnú dráhu vyniesol satelity
