Americká armáda bola nútená opraviť najmodernejšie letecké prilby v histórii. Letcov totižto vyvádzalo z koncentrácie zelené žiarenie implementovaného LCD displeja. Chybu napravila až výmena zobrazovacieho panelu za OLED displej.
Portál Bloomberg priniesol informáciu, že americkej armáde sa podarilo opraviť vážnu chybu v najmodernejších leteckých prilbách. Tie používali letci v najdrahších stíhacích lietadlách, konkrétne v Lockheed Martin F-35 Lightning II. Letci totižto hlásili problémy s rušivým zeleným žiarením LCD displeja v slabých svetelných podmienkach.
LCD displeje nahradili OLED panely
Pentagon označil túto chybu helmy za najvyššiu prioritu. Zelené rušivé žiarenie LCD displeja totižto bránilo letcom v nočných podmienkach bezpečne pristáť. Opravou helmy bola poverená spoločnosť Lockheed Martin Corp., ktorá vymenila tradičné LCD displeje v helmách za modernejšie OLED displeje.

Spoločnosť však neposkytla informácie o počte prilieb, ktoré si vyžadovali úpravu a nezverejnila tiež náklady spojené s výmenou. Prilby v hodnote 400 000 amerických dolárov boli vyrobené spoločnosťami Rockwell Collins Inc a Elbit Systems of America. Kombinujú materiály ako sú kevlar a uhlíkové vlákna, pričom sú vyrobené na mieru, aby verne kopírovali kraniálne kontúry každého pilota.
Najmodernejšia prilba v histórii v stíhačke, ktorá má množstvo ďalších závad
Jedna z najmodernejších funkcií samotných prilieb bola priamo spojená s použitím displeja. Ten bol schopný pilotovi poskytnúť video zobrazenie miesta pristátia počas vertikálneho klesania aj cez podlahu lietadla. Pilot tiež vedel prostredníctvom displeja pohľadom zameriavať objekty a následne na ne zamerať aj zbraňové systémy lietadla.
Opravou prilby ale americká armáda vyriešila len jednu z množstva ostatných chýb, ktoré boli spojené prevažne so stíhačom F-35. Ten bol najnákladnejším zbraňovým projektom v histórii s celkovou hodnotu 406 miliárd dolárov. Vládny úrad pre zodpovednosť v minulom roku uviedol, že projekt sužovalo počas vývojovej fázy až 966 nevyriešených závad.
Stále sa však očakáva, že viac ako 150 z nich nebude vyriešených pred plnou produkciou stíhačiek. Pentagon je ale presvedčený o schopnostiach svojich stíhačov a v prvej fáze produkcie počíta s tisíckou vyrobených stíhačov z plánovaného celkového počtu 3 100 stíhačov.
Tie budú k dispozícii v troch verziách, pričom už o nich prejavilo záujem viac ako 10 krajín vrátane Japonska, Británie, Izraela, Austrálie a Holandska.
Teraz čítajú

Po 4 rokoch prichádza nové Apple TV. Najväčšiu viditeľnú zmenu hlási ovládač

IKEA je synonymom ekológie. Do zelenej energie pôjde do roku 2030 gigantická suma peňazí

AKTUÁLNE Trvalo to roky, no konečne prichádza revolúcia. iMac s Apple M1 čipom je tu a stavia na extravagantnom dizajne

AKTUÁLNE Apple M1 procesor a najlepší displej sveta. Nový iPad Pro posúva hranice tabletov, nikto sa mu vlastnosťami nevyrovná

HBO s ďalším seriálovým klenotom. Úvodná epizóda novinky s Kate Winslet má fantastické ohlasy
Články, ktoré hýbu svetom

Nočnú oblohu zahltí o pár dní jedinečný meteorický roj. Kedy bude ideálny čas na pozorovanie a na čo si treba dať pozor?

VIDEO Kopírovanie kam sa pozrieš. Pozri sa, čo všetko Ubisoft opakuje a prečo je Far Cry rovnaký ako Assassin's Creed

Obchod Kompot uviedol na trh výnimočnú novinku: Bezcennú handru Hëgër. Predávať ju ale nebude

Projekt „slovenského Dubaja” stále žije. Investor lyžiarskej haly na Donovaloch sa rozhodol súdiť
