Vedcom sa po desaťročiach intenzívneho výskumu podarilo posunúť technológiu natoľko, že vytvorili čip dostatočne malý a zároveň výkonný na to, aby umožnil aj malým elektronickým zariadeniam hľadieť cez fyzické bariéry pomocou špeciálnych senzorov.

Na tento zásadný prielom v technike upozorňuje The University of Texas at Dallas, ktorej odborníci usilovali o vytvorenie tohto zariadenia neuveriteľných 15 rokov.

Zatiaľ len limitované schopnosti

Aby sa čip vošiel do mobilného zariadenia museli vedci postupným vývojom zvýšiť výkon snímacích pixelov až 100 000 000-násobne, avšak aj keď si vďaka takémuto zvýšeniu výkonu môže človek predstaviť ohromné schopnosti, skutočnosť zatiaľ zas tak veľmi ohurujúca nie je – aspoň nie pre bežného používateľa. Počas testov totiž toto zariadenie zvládlo detegovať objekt skrytý za kartónom na vzdialenosť 1 cm.

Rozhodne tak nepôjde o čip ako zo sci-fi, ktorý umožní skenovať celé miestnosti za hrubými stenami. Okrem technologických limitácií totiž takéto zariadenia skôr či neskôr narazia aj na fyzikálne hranice.

Aby totiž videli za stenu, musia spoza nej detegovať nejaké častice. Ak je však stena hrubá, len máloktoré častice cez ňu dokážu prejsť a môžu byť príliš energetické na to, aby ich dokázalo, aspoň v blízkej budúcnosti, detegovať pomerne kompaktné zariadenie.

The University of Texas at Dallas

Pixely detegujúce signály z cieľového objektu majú tvar štvorca, pričom ako dodáva LiveScience, ďalšia verzia má zvládať detegovať objekty na vzdialenosť takmer 13 cm. Toto inovatívne zariadenie pracuje s frekvenciami od 200 do 400 GHz, ktoré na rozdiel od röntgenových vlnových dĺžok nie sú pre ľudské zdravie škodlivé – sú však takisto neviditeľné.

Začalo to termovíziou

Veľký boom v novej forme snímania smartfónmi naposledy spôsobila termovízia, ktorou sa najviac preslávili smartfóny značky Caterpillar. Ak sa podarí dosiahnuť aj videnie cez steny, môže ísť o ďalší a potenciálne ešte užitočnejší technologický skok vpred.

Ak sa podarí skutočne schopnosti čipu ešte väčšmi rozšíriť a dostať ich aj do komerčných smartfónov, môžu v budúcnosti pomáhať aj v rôznych zamestnaniach, v ktorých je nutné pozrieť sa za nepriehľadnú bariéru s nie príliš veľkým rozlíšením a so zariadením, ktoré nie je príliš drahé. O to jednoduchšie, ak má takéto zariadenie človek už vo vačku.

Postupným vývojom sa smartfóny dostali so svojimi schopnosťami snímania na úrovne, ktoré sa kedysi zdali absolútne nepredstaviteľnými. Aj drobné šošovky smartfónov dnes dokážu vyhotovovať extrémne detailné fotky s ohromným rozlíšením, pričom niektoré sú vybavené dokonca termovíziou – technológiou, ktorej komponenty boli kedysi takisto priveľké na to, aby vošli do malých smartfónov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP