Rusko niekedy dokáže prekvapiť svojimi bizarnými nariadeniami a zákonmi a jeden taký nedávno schválilo. Krajina po novom vyžaduje, aby mali všetky inteligentné zariadenia (smartfóny, počítače či televízory) predinštalovaný ruský softvér, informuje portál BusinessInsider.

Tento rázny krok zo strany Ruska vedenie krajiny obhajuje tým, že to má pomôcť domácim vývojárom softvéru v lepšej konkurencieschopnosti zahraničným spoločnostiam. Mnohí nový zákon nazývajú aj „zákonom proti Apple“, nakoľko bol kalifornský výrobca techniky jediným, ktorý mal voči novému nariadeniu výhrady, obával sa totiž narušenia bezpečnosti svojich zariadení.

Po dlhých doťahovačkách však nakoniec Apple ustúpil a pri prvom spustení iPhonu ponúkne majiteľom možnosť nainštalovať si ruské alternatívy populárnych medzinárodných aplikácií. Všetky tieto aplikácie však prešli kontrolou zo strany Apple, aby nenarušili bezpečnosť, ktorá je pri zariadeniach s logom nahryznutého jablka povestná.

Proces inštalácie je veľmi jednoduchý

Proces nastavovania a odporúčania ruských aplikácií pri prvom spustení smartfónu je veľmi jednoduchý, zachytáva ho aj video na twitteri používateľa Khaos Tian. Po prejdení cez základné nastavenia sa používateľovi zobrazí informácia, že na základe ruských zákonov Apple ponúka vybrané aplikácie na stiahnutie.

Ďalej je však už len na samotnom používateľovi, či si ich stiahne, alebo túto správu jednoducho odignoruje. Ako dodáva portál MacRumors, aplikácie sa totiž nezačnú inštalovať automaticky.

Je teda otázne, či je takéto riešenie zo strany Apple v súlade s novým zákonom, nakoľko tieto aplikácie nie sú predinštalované, iba sa zobrazí možnosť ich inštalácie.

Boj Ruska proti americkým spoločnostiam sa stupňuje

Toto nie je jediný prípad, kedy Rusko „nepriamo“ bojuje proti americkým spoločnostiam na ich trhu. V stredu totiž oznámilo, že plánuje na svojom území spomaliť služby sociálnej siete Twitter pre jej používateľov z dôvodu nerešpektovania požiadaviek na odstránenie nevhodného obsahu.

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií (Roskomnadzor) podľa svojich vyjadrení toto opatrenie prijala s cieľom chrániť ruských občanov a prinútiť Twitter dodržiavať zákony platné na území Ruska.

Opatrenie zahŕňa v prvom rade spomalenie služieb Twitteru pre všetkých používateľov využívajúcich mobilné zariadenia a 50 percent používateľov na počítačoch. Twitter v období do 10. marca podľa Roskomnadzoru neodstránil 3168 príspevkov obsahujúcich materiál spojený so samovraždami, pornografiou či drogami. Roskomnadzor môže podľa vlastných vyjadrení Twitter na území Ruska úplne zablokovať v prípade, ak táto spoločnosť nebude dodržiavať požiadavky vyplývajúce z ruskej legislatívy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom