Ruský vesmírny program opäť upravuje svoje stanovisko k budúcnosti Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Tentokrát sa Roskosmos, pod vedením Jurija Borisova, zaviazal k spolupráci s NASA na deorbitácii ISS, ktorá by sa mala začať okolo roku 2030, informuje o téme Futurism.

Zmena kurzu

Jurij Borisov vedie Roskosmos od roku 2022 a je známy svojimi nekonzistentnými vyhláseniami o budúcnosti Ruska na ISS. Stále však pôsobí menej radikálnejšie než jeho predchodca Dmitrij Rogozin, ktorý v čase svojho pôsobenia otvorene hrozil, že Rusko stanicu opustí alebo ju nechá zrútiť na územie Spojených štátov amerických.

Borisov najskôr vyhlásil, že Rusko opustí ISS po roku 2024. Neskôr, v roku 2023, svoje stanovisko zmiernil a súhlasil s pokračovaním účasti na projekte do roku 2028. Teraz však Borisov v televíznom rozhovore pre ruskú stanicu RBC TV oznámil, že spolu s americkými partnermi plánujú deorbitáciu ISS začiatkom roku 2030. „Konečný scenár pravdepodobne spresníme po prechode NASA na nové vedenie,“ dodal.

NASA/Úprava redakcie

Vesmírna stanica na pokraji životnosti

NASA už dlhodobo plánuje ukončenie prevádzky ISS a pracuje na vývoji „US Deorbit Vehicle“, špeciálneho zariadenia, ktoré má stanicu bezpečne stiahnuť z obežnej dráhy a spôsobiť jej zánik pri návrate do atmosféry. V júni 2023 NASA poverila vývojom tohto zariadenia SpaceX.

Borisov zdôraznil, že ISS, ktorá v posledných rokoch čelí viacerým technickým problémom, je pre Rusko stále menej výhodná. „Dnes naši kozmonauti trávia viac času opravami zariadení a menej času vykonávaním experimentov,“ povedal.

Ruský segment ISS je už niekoľko rokov postihnutý sériou únikov. Medzi najzávažnejšie problémy patrili dva úniky chladiva na lodiach Sojuz a Progress koncom roka 2022 a začiatkom roka 2023. O jednom bizarnom incidente sme ťa informovali v samostatnom článku.

Výzvy pre súkromný sektor

Roskosmos sa zároveň snaží podporiť vznik súkromného vesmírneho sektora, no podľa Borisova je tento proces ešte len na začiatku. „Je to veľmi rizikový biznis pre potenciálnych investorov,“ povedal v rozhovore a pripomenul, že súčasná ekonomická situácia, vysoká inflácia a úrokové sadzby brzdia dynamický rozvoj. Napriek tomu vyjadril optimizmus, že „priaznivejšie časy prídu čoskoro“.

Šéf ruského vesmírneho programu tiež vyhlásil, že Rusko plánuje do roku 2030 uviesť do prevádzky vlastnú konkurenciu pre systém Starlink od SpaceX. Pripustil však, že vývoj superťažkej nosnej rakety, ktorá by bola kľúčom k takémuto projektu, je „veľmi nákladný podnik“ a jeho realizácia potrvá roky.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP